Maszyny i urządzenia

Wszystko o technologii CNC

3 listopada 2019 at 15:22 By

cnc

 

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, w skrócie CNC z angielskiego Computerized Numerical Control, umożliwia dowolne programowanie i sterowanie frezarek, tokarek czy elektrodrążarek. Pierwszym etapem jest zaprojektowanie komputerowe projektu danego przedmiotu. Następnie jest on przetwarzany na plan sterowania maszyn, a ostatecznie dochodzi do właściwego wykonania produktu. Wyspecjalizowane sterowniki CNC kontrolują pracę maszyn i jednocześnie zachowują stały kontakt z operatorem poprzez interfejs użytkownika. Sterowanie numeryczne obrabiarek do aluminium gromadzi wszystkie informacje odnośnie kolejności ruchów, parametrów obrabiarki czy informacje przestrzenne, które są zakodowane w postaci alfanumerycznej. Cechami wspólnymi różnego rodzaju obrabiarek CNC jest posiadanie osobnego napędu i układu pomiarowego każdej z osi sterowanej numerycznie, bezstopniowa regulacja prędkości i przesunięć, konstrukcja o zamkniętej przestrzeni roboczej, duża moc i automatyczna diagnostyka oraz nadzór. Pomiar narzędzi dokonywany jest w pełni automatycznie, podobnie jak wymiana przedmiotu obrabianego czy jego pomiary.

Kategoryzacja CNC

Układy CNC można zakwalifikować do różnych grup biorąc pod uwagę sposób przetwarzania danych; można wyróżnić CNC Manual, lub inaczej nazywane CNC+, układy adaptacyjne (AC) i układy sterowania adaptacyjnego.

Aluminium stanowi drugi po żelazie najczęściej stosowany metal, który cechuje się wieloma zaletami, które znacząco wpływają na popularność tego materiału. Aluminium charakteryzuje się niewielką masą, wysoką wytrzymałością, plastycznością i podatnością na obróbki. Jest ono wykorzystywane do różnego rodzaju produktów, jako ich główny składnik lub jeden z dodatkowych.

CNC wykorzystane jest podczas użytkowania maszyn frezujących. Zazwyczaj oprócz obróbki aluminium świetnie radzą sobie z innymi tworzywami i drewnem. Frezarki są wyposażone zazwyczaj w systemy centralnego smarowania, chłodzenia, odciąg wiór. Ponadto zastosowanie komputerowego sterowania na bieżąco tworzona jest dokumentacja techniczno-ruchowa.

maszyna cnc

CNC często znajduje wykorzystanie w grawerkach, które szybko i niezwykle starannie będą w stanie wykonać dowolny, zaprojektowany grawer. Świetnie poradzą sobie przy grawerowaniu aluminium np. w celu stworzenia stempli lub napisów na produktach.

CNC jest stosowane także przy uniwersalnych centrach obróbkowych aluminium. Będzie doskonale pracowało także przy drewnie, materiałach kompozytowych czy tworzywach sztucznych. Surowce mogą być obrabiane bez konieczności wcześniejszego formatowania. Centrum obróbkowe zazwyczaj dysponuje automatyczną wymianą narzędzi oraz magazynem. Zazwyczaj posiadają one także funkcje chłodzenia mgłą olejową lub suchym powietrzem oraz odciągarkę do wiórów i odpadów.

Sterowanie CNC

Wykorzystanie komputerowego sterowania urządzeń numerycznych CNC znaczą wpłynie na szybkość i efektywność dokonywanych prac. Dzięki CNC można wykonać precyzyjne działania np. grawery, które w przypadku pracy ręcznej byłyby niemożliwe do uzyskania. W przypadku produkcji masowej, CNC gwarantuje, że każdy produkt będzie wyglądał identycznie, a liczba popełnionych podczas pracy błędów będzie maksymalnie zminimalizowana lub wyeliminowana. Wszystkie działania będą dążyły do oszczędności materiału i zmniejszenia strat podczas cyklów produkcyjnych. Dzięki temu całe przedsiębiorstwo będzie mogło znacząco zaoszczędzić co sprawi, że koszty zakupu maszyny CNC zwrócą się, w krótkim czasie. Maszyny CNC są w stanie działać bardzo szybko jednocześnie zachowując najwyższej jakości precyzję. Ilość produkowanych przedmiotów będzie wielokrotnie większa niż w przypadku ręcznej obróbki. Wykorzystanie maszyn do obróbki CNC niesie ze sobą wiele pozytywów, które umożliwiają zaoszczędzenie zarówno czasu jak i pieniędzy. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie tej technologii w swojej firmie. Takie działania skutecznie usprawnią cykl produkcyjny, a za zaoszczędzone pieniądze przedsiębiorstwo będzie mogło dalej się rozwijać.

Comments are closed.