Maszyny Przemysłowe

Wszystko co musisz wiedzieć o maszynach CNC

23 kwietnia 2023 at 11:39 By

maszyna cnc

Maszyny CNC to urządzenia elektromechaniczne, które manipulują narzędziami warsztatowymi za pomocą programów komputerowych. Nazwa „CNC” w rzeczywistości oznacza komputerową kontrolę numeryczną i reprezentuje jedną z dwóch popularnych metod (technologia druku 3D, jak SLA, SLS / SLM i FDM będące drugą) do generowania prototypów z cyfrowego pliku oprogramowania.

Maszyny CNC – najważniejsze informacje

Pierwsze maszyny CNC zostały opracowane w latach 40. i 50. XX wieku i opierały się na wspólnej technologii przechowywania danych telekomunikacyjnych zwanej „taśmą dziurkowaną” lub „perforowaną taśmie papierową”. Technologia taśm perforowanych jest od dawna przestarzała, ponieważ nośnik danych szybko przeszedł w tryb analogowy, a następnie cyfrowy.

Obróbka w ogólności jest sposobem przekształcania materiału wyjściowego, takiego jak blok plastiku i doprowadzania go do gotowego produktu (zazwyczaj części prototypowej) za pomocą kontrolowanego procesu usuwania materiału.

Podobnie jak w przypadku innych prototypowych technologii rozwojowych, FDM (drukowanie 3D), system CNC opiera się na cyfrowych instrukcjach z komputerowego wspomagania projektowania (CAM) lub pliku CAD (Computer Aided Design). Maszyna CNC interpretuje projekt jako instrukcje do wycinania części.

Często procesy obróbki wymagają użycia wielu narzędzi do wykonania pożądanych cięć (np. wiertła o różnych rozmiarach).

Podstawowe maszyny CNC poruszają się w jednej lub dwóch osiach, podczas gdy zaawansowane maszyny poruszają się poprzecznie w osi x, y, wzdłużnie w osi z, a często obrotowo wokół jednej lub więcej osi.

Maszyny wieloosiowe są w stanie automatycznie przewracać części, co pozwala na usunięcie materiału, który wcześniej był „pod spodem”. Eliminuje to konieczność odwracania prototypowego materiału podstawowego i umożliwia cięcie wszystkich stron bez potrzeby ręcznej interwencji. W pełni zautomatyzowane cięcia są generalnie dokładniejsze niż to, co jest możliwe przy ręcznym wprowadzaniu danych.

cnc

Obróbką CNC we Wrocławiu zajmuje się INOX Partner

Typy maszyn CNC

Maszyny CNC można podzielić na dwie kategorie ze względu na technologię obróbki:

  • konwencjonalna,
  • nowatorska.

Obrabiarki konwencjonalne

Wiertła: Wiertarki pracują obracając wiertło i przesuwając wiertło wokół stykając się ze stacjonarnym blokiem materiału podstawowego.

Tokarka: Tokarki bardzo odwrotne do wierteł, obracają blok materiału o wiertło (zamiast obracać wiertło i stykać się z materiałem). Tokarki zazwyczaj stykają się z materiałem poprzez boczne przesuwanie narzędzia tnącego, dopóki nie dotknie on stopniowo obracającego się materiału.

Frezarki: frezarki są prawdopodobnie najbardziej popularną obecnie obrabiarką CNC. Obejmują one zastosowanie obrotowych narzędzi tnących do usuwania materiału z jednostki magazynowej.

Obrabiarki nowatorskie

Obróbka elektryczna lub chemiczna: Istnieje wiele nowatorskich technologii, które wykorzystują specjalistyczne techniki cięcia materiału. Przykłady obejmują obróbkę wiązką elektronów, obróbkę elektrochemiczną, obróbkę elektroerozyjną (EDM), obróbkę fotochemiczną i obróbkę ultradźwiękową. Większość z tych technologii jest wysoce wyspecjalizowana i są one wykorzystywane w szczególnych przypadkach do masowej produkcji z udziałem określonego rodzaju materiału.

Inne środki cięcia: Istnieje wiele innych nowatorskich technologii, które wykorzystują różne środki do cięcia materiału. Przykłady obejmują maszyny do cięcia laserowego, maszyny do cięcia tlenowo-paliwowego, maszyny do cięcia plazmowego i technologię cięcia strumieniem wody.

Comments are closed.