Informacje Przemysłowe

W jakim kierunku idzie przemysł farmaceutyczny?

19 kwietnia 2020 at 13:39 By

rola cleanrooms

Rynek leków jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków na świecie. Co roku firmy farmaceutyczne notują znaczne zwiększenie sprzedaży i produkcji.

Coraz to nowsze leki dają szansę chorym na wyleczenie a firmom obiecują ogromne zyski. Ten tort dzieli między sobą wielu dużych graczy na całym świecie i kilku mniejszych, nawet pochodzących z Polski. Przemysł farmaceutyczny zawsze będzie miał rację bytu ponieważ ludzie zawsze będą chorować. Zaplecze stojące za biznesem leków jest potężne. Zanim specyfik trafi na półki w aptece musi przejść szereg testów a czas jaki zajmuje przejście tej całej procedury to nawet kilkanaście lat. Mimo tego firmy nadal rozwijają coraz lepsze preparaty a ośrodki badawcze co roku mogą pochwalić się naukowymi sukcesami.

Nowości na rynku farmaceutycznym

W jakim kierunku zmierza przemysł farmaceutyczny? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć jednak można zauważyć pewne trendy, które utrzymują się już od wielu lat.

produkcja leków cleanroomZdecydowanej modyfikacji czy też powiększeniu poddawany jest rynek tak zwanych suplementów czyli dodatków do diety, które można dostać bez recepty.

Za tym idzie cały trend zdrowego trybu życia, a suplementy doskonale się w niego wpisują. Jak przekonują firmy farmaceutyczne, dziś każdy może sam zadbać o swoje zdrowie, a preparaty pewnych firm sprawdzą się w tym najlepiej. Niestety lekarze niezbyt przychylnie wypowiadają się o nowej modzie na aptecznych półkach i przekonują, że za efekt placebo nie trzeba aż tyle płacić.

Drugim aspektem w przemyśle farmaceutycznym jaki istotnie odciska swoje piętno jest odkrywanie nowych substancji mających na celu zwalczanie chorób do tej pory określanych jako nieuleczalne. Badania nad nowymi lekami można by przyspieszyć ale firmy farmaceutyczne nie widzą w chorobach rzadkich odpowiedniego potencjału sprzedażowego leków a inwestowanie w reklamę nieskutecznych suplementów wydaje się im z punktu widzenia ekonomicznego dużo bardziej zasadne.

Jak odbywa się produkcja leków?

Proces wytwarzania nowych leków oraz opracowywanie ich składu, wymaga testów i dokładnej pracy w laboratorium. Pracownicy branży farmaceutycznej, któzy zajmują się produkcją leków, muszą wykonywać swoją pracę w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach. Każdy laborant dodatkowo musi nosić kombinezon lub fartuch/ uniform ochronny, rękawiczki, gogle ochronne oraz maskę. Chemiczne substancje, które są wykorzystywane do produkcji leków, muszą być przechowywane w warunkach sterylnych.

Przemysł farmaceutyczny jest szczególnie wymagający. Na szczęście – dzięki postępowi technologii, proces pordukcji leków odbywa się bezpiecznie, z zachowaniem najwyższych standardów higieny. 

Pomieszczenia czyste a farmacja

produkcja leków w pomieszczeniu czystymDziś, laboratoria i pracownie farmaceutyczne są wyposażone w nowoczesne, najwyższej jakości meble, blaty i akcesoria. Laboranci pracują na najlepszym sprzęcie, mają dostęp do wysoko jakościowych przyrządów i czystch substancji chemicznych.

Wszystkie wymienione przedmioty muszą zachować najwyższy poziom sterylności podczas prac nad nowymi lekami i nad ich produkcją. Aby zapewnić laborantom bezpieczną pracę, wykorzystuje się Cleanrooms czyli pomieszczenia czyste.

Są to boxy o różnej wielkości, nieposiadające okien. Cleanroom pełni funkcję pracowni i laboratorium, a przed wejściem każdy pracownik musi przejść przez specjalną śluzę, w której następuje dezynfekcja. Leki są produkowane w warunkach, które nie sprzyjają powstawaniu kurzu, wilgoci oraz nie są podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Pomieszczenie czyste może być zaprojektowane na specjalne zamówienie. W zależności od firmy, jej wielkości i renomy, Cleanroom może być podzielone na mniejsze pomieszczenia i spełniać inne, indywidualne warunki. Dziś, z pomieszczeń czystych korzystają nie tylko pracownicy przemysłu farmaceutycznego, jednak ta branża odznacza się szczególnie wysokimi wymogami w zakresie utrzymania sterylnych warunków w czasie produkcji. Brak okien i standardowych drzwi zapobiega przedostawania się obcych substancji, pyłków czy zanieczyszczonego powietrza. Śluza, w której następuje dezynfekcja przed i po wyjściu z laboratorium, zapewnia zachowanie czystości przed i po pracy. Dezynfekując uniform, rękawiczki, gogle i maskę, osoby pracujące nad produkcją leków nie przynoszą do laboratorium żadnych substancji z zewnątrz, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia.

Comments are closed.