Maszyny i urządzenia

Usługi dźwigowe – najczęściej zadawane pytania

10 listopada 2020 at 15:00 By

dźwig

Usługi dźwigowe to nie tylko ogromne żurawie budowlane, które stawiane są na potrzeby dużych deweloperów do postawienia budynków mieszkalnych bądź usługowych. W dzisiejszych czasach każdy mniejszy przedsiębiorca jak i osoba prywatna ma możliwość wynajmu np. mini-dźwigu na własne indywidualne potrzeby.

Osoby interesujące się wynajmem żurawi nigdy nie są pewne jaką firmę wybrać oraz jakiej usługi tak naprawdę potrzebują. Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi pytaniami, które padają najczęściej podczas wyboru firmy wynajmującej żurawie.

Usługi dźwigowe – jakie pytania padają najczęściej?

Ze względu na różnorodność pytań warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie „W jakich sytuacjach trzeba lub można skorzystać z usług wynajmu dźwigu?”. Zdecydowanie warto rozważyć wynajem usług dźwigowych w sytuacji budowy domu bądź innego obiektu, który będzie wymagał pewnych prac wysokościowych.

Warto skorzystać z takiej usługi podczas montażu okien w budynku bądź ocieplenia ścian. Pozwoli to na szybszą pracę, a także uniknięcie rozstawiania dużych i nieporęcznych rusztowań wokół budynku. Dodatkowo wynajem żurawia może okazać się niezbędny podczas montażu dachu lub innych elementów konstrukcyjnych.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wynajem dźwigu?

Odpowiedź brzmi: Nie. Nie trzeba uzyskiwać specjalnych pozwoleń na sam wynajem dźwigu, który będzie pracować na określonych wysokościach, ale tylko w przypadku przydomowych prac na własnej posesji.

W przypadku wynajmu dużego żurawia, który będzie pracować w przestrzeni publicznej należy postarać się o pozwolenie co najmniej z urzędu miasta przy zachowaniu szczególnych zasad związanych z bezpieczeństwem pracy na budowie.

Jaki dźwig do jakiej pracy wybrać?

Otóż wybór dźwigu pomimo tego, że wydaje się skomplikowany jest bardzo prostą czynnością. Należy określić z góry wysokość oraz wagę przedmiotów, które będą unoszone przez maszynę. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę lokalizację w jakiej maszyna będzie pracować.

Po ustaleniu tych trzech podstawowych elementów można dokonać wyboru dźwigu. Często okazuje się, że do wykonania prac przydomowych nie trzeba wynajmować dużego żurawia budowlanego, a wystarczą jedynie usługi mini dźwigiem, który można łatwo transportować z miejsca na miejsce.

Czy firma wynajmująca dźwigi zapewnia osobę do obsługi dźwigu?

Tak, firmy trudniące się wynajmem dźwigów oferują także wynajem wykwalifikowanego pracownika, który zajmuje się pilotażem żurawia. Warto wiedzieć, że do prowadzenia tego typu maszyny należy ukończyć specjalistyczne kursy oraz uzyskać pozwolenia na kierowanie nimi. Zazwyczaj osoby wynajmujące żurawia nie mają pojęcia o sposobie jego użytkowania dlatego firmy oferują usługę wynajmu dźwigu wraz z osobami, które mają doświadczenie i wiedzę do pracy na tego typu maszynach.

Usługi dźwigowe – dodatkowe informacje

Warto także przed wyborem przedsiębiorstwa do wynajmu usług dźwigowych określić budżet, który jest akceptowalny. Istnieje wiele firm oferujących takową usługę jednak należy wybierać tylko i wyłącznie renomowane przedsiębiorstwa cieszące się dobrą opinią wśród klientów. Warto też zwracać uwagę na stan zaplecza maszynowego firmy, które jest oferowane klientom.

Im nowsze maszyny są w ofercie tym lepsza jakość oferowanej usługi. Potencjalni klienci powinni przede wszystkim brać pod uwagę renomę, cenę oraz czas realizacji usługi. Należałoby także wziąć pod uwagę wszelkie trudności związane z montażem żurawia w danym miejscu – często w centrach miast pole do manewru jest wysoce ograniczone dlatego usługodawcy często pomagają w ustaleniu dobrego miejsca na montaż dźwigu oraz uzyskanie pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac.

Comments are closed.