Maszyny i urządzenia

Taśmociągi przenośnikowe, czy transport pneumatyczny?

20 lutego 2020 at 15:01 By

Płynne transportowanie towarów i materiałów w wielu firmach z branży przemysłowej jest podstawą działalności. Dotyczy to szczególnie firm produkcyjnych, ale nie tylko. Istnieją różne sposoby na szybkie i funkcjonalne transportowanie materiałów. Należą do nich między innymi taśmociągi przenośnikowe oraz transport pneumatyczny. Czym się one między sobą różnią i jakie są ich zalety? Który rodzaj transportowania materiałów najlepiej wybrać? Gdzie wykorzystywane są najczęściej taśmy przenośnikowe przemysłowe i co sprawia, że cieszą się one aż tak dużą popularnością? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu!

Czym różni się taśma przenośnikowa od transportu pneumatycznego?

Transport pneumatyczny jest wykorzystywany między innymi przy taśmach produkcyjnych. Służy przede wszystkim do dostarczania surowca, najczęściej w postaci sypkiej lub ziaren, z silosów na linię produkcyjną. Jest to sposób transportu materiałów, który wyróżnia się dużą szybkością przekazu oraz ograniczeniem marnotrawstwa, ponieważ całość przekazywanego surowca trafia na linię produkcyjną. Jest to ogromna zaleta transportu pneumatycznego, która sprawia, że wiele firm decyduje się na jego wykorzystanie. Minusem tego rozwiązania jest jednak koszt wdrożenia. Wymaga ono bardzo profesjonalnej instalacji, która musi być w stu procentach szczelna. Transport pneumatyczny opiera się bowiem na przekazywaniu surowca za pomocą specjalnych rurociągów, w których produkty są przesyłane za pomocą powietrza o odpowiedniej prędkości. Taki sposób sprawdza się przede wszystkim w branży chemicznej, gdzie bardzo ważne jest jak najmniejsza utrata wartościowych surowców.

Taśmociągi do transportowania materiałów to zdecydowanie bardziej ekonomiczne oraz funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w przemyśle ciężkim, jak i lekkim. Taśmy przenośnikowe wykorzystywane są w praktycznie każdej firmie produkcyjnej i służą nie tylko do dostarczania materiałów w różnej postaci, ale także przenoszenia gotowych produktów do zapakowania lub do magazynu. Taśma z gumy do przenoszenia jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem, które charakteryzuje się nieskomplikowaną budową oraz wysoką wytrzymałością. Dotyczy to zarówno elementów mechanicznych, które napędzają taśmę przenośnikową, jak i samej gumowej powierzchni taśmy, która bez najmniejszego problemu posłuży przez kilka długich lat i jest odporna zarówno na tarcie podczas poruszania się, jak i na ciężar produktów, które musi przenosić. taśmociąg

Taśmociągi – ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdza się w różnych branżach

Obecnie taśmy przenośnikowe są wykorzystywane bardzo szeroko w różnych branżach. Sprawdzają się na przykład w branży logistycznej, gdzie znacznie ułatwiają sortowanie przesyłek oraz magazynowanie rozmaitych pakunków. Taśmociągi idealnie nadają się także do wszelkich prac produkcyjnych, gdzie zapewniają płynność oraz wysoki komfort pracy dzięki regularnemu przesuwaniu elementów na kolejne stanowiska. W codziennym życiu taśmy przenośnikowe spotykamy w sklepach, na przykład dyskontach czy supermarketach, przy kasie, a także na lotniskach, gdzie służą do transportowania bagażu oraz do transportu pojemników z rzeczami osobistymi przed kontrolą na lotnisku. Tego typu metoda transportowania wykorzystywana jest także w sortowniach śmieci. Nowoczesne taśmy przenośnikowe mogą mieć różne rozmiary oraz różną moc udźwigu, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do konkretnych wymagań.

Dużą zaletą taśmociągów do przesuwania surowców lub produktów jest ich cena oraz niska awaryjność. Jest to mechanizm, który jest stosunkowo tani w porównaniu do innych rozwiązań o podobnej funkcjonalności. Ponadto nieskomplikowana budowa sprawia, że taśmociągi przenośnikowe rzadko kiedy się psują, a nawet jeśli, to usunięcie awarii jest stosunkowo proste i niedrogie. Aby mieć pewność, że wybrana taśma będzie dobrze dopasowana do Twoich potrzeb oraz przede wszystkim będzie wykonana z wysokiej jakości i bardzo trwałej gumy, warto zdecydować się na renomowanego producenta taśm przenośnikowych, które do swojej pracy podchodzi bardzo profesjonalnie i rzetelnie.

 

 

Comments are closed.