Ogłoszenia

Skąd się biorą mole ubraniowe?

18 lutego 2022 at 19:51 By

Mole ubraniowe to owady, które często można spotkać w garderobach, szafach i innych miejscach, w których przetrzymuje się ubrania. Pomimo tego, że nie są one niebezpieczne dla człowieka, to są sporym problemem, ponieważ mogą zniszczyć wiele ubrań oraz innych rzeczy wykonanych z tkanin. Są one trudne do zaobserwowania, a pozbycie się ich jest jeszcze trudniejsze.

Czym są mole ubraniowe?

Mole ubraniowe to niewielkie owady zaliczające się do motyli nocnych. Ich pokarmem są różnego rodzaju materiały wykorzystywane do produkcji ubrań jak np. wełna, bawełna, jedwab, futro itd. Nie pogardzą one także dywanami, półfabrykatami, filcem, a okazjonalnie nawet tkaninami sztucznymi. Są to więc szkodniki, które mogą w bardzo szybki sposób zniszczyć wiele ubrań i innych przedmiotów wykonanych z podobnych materiałów.

O ich istnieniu domownicy dowiadują się zazwyczaj dopiero, jak są one dorosłymi owadami, ponieważ larwę moli bardzo trudno jest zobaczyć. Swoje gniazdo zakładają najczęściej w szafach, między ubraniami, ale także w tapicerce mebli. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli dokładnie oczyścimy szafę i wypierzemy wszystkie ubrania, to problem może szybko powrócić, jeśli nie zlikwidujemy wszystkich moli. Z tego względu poradzenie sobie z tym problemem jest dość trudne i czasami wymaga pomocy profesjonalistów.

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Dużo osób uważa, że obecność moli ubraniowych spowodowana jest nieprawidłowym i niedokładnym sprzątaniem wnętrza domu. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ mole ubraniowe mogą zagnieździć się praktycznie w każdym mieszkaniu lub domu bez względu na poziom czystości. Jeśli w danym miejscu mole będą miały dogodne warunki do życia, czyli będą czuć się bezpiecznie i będą miały stały dostęp do pożywienia, to z pewnością się tam osiedlą.

Mole ubraniowe mogą trafić do mieszkania np. na siatce materiałowej z zakupami, na zakupionych ubraniach, meblach, kocach, pościeli lub też innych tego typu przedmiotach z drugiej ręki. Mole mogą przemieścić się także np. z piwnicy czy strychu do części mieszkalnej, lub też dostać się do wnętrza z zewnątrz np. przez uchylone okno, drzwi czy nawet przez wentylację. Czasami zdarza się także, że owady te przynoszone są do naszego mieszkania na ubraniach zaproszonych gości.

W jaki sposób można się pozbyć moli ubraniowych?

Niestety pozbycie się moli ubraniowych z mieszkania lub domu to niełatwa sprawa, ponieważ aby było to skuteczne, trzeba zlikwidować zarówno dorosłe osobniki, larwy, jak i jaja. Jeśli zrobi się to niedokładnie, to po jakimś czasie problem może wrócić. Z tego względu w pierwszej kolejności należy dokonać dokładnego przeglądu szafy oraz wszystkich ubrań w poszukiwaniu śladów tych szkodników.

Ubrania, które w największym stopniu zniszczone są przez mole, należy odpowiednio zutylizować, natomiast pozostała odzież powinna zostać dokładnie wyprana, wysuszona, a następnie umieszczona w foliowych torebkach i pozostawiona w zamrażalniku na okres około dziesięciu dni. Po tym czasie ubrania należy ponownie wyprać i wysuszyć. Taki proces w bardzo skuteczny sposób pozwoli pozbyć się moli ubraniowych. Oprócz tego można również wykorzystać różnego rodzaju środki chemiczne na mole. Jednak jeśli problem jest poważny, to warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy oferującej zwalczanie tego typu szkodników. Dzięki pomocy specjalistów w Łodzi usuwanie moli będzie zdecydowanie szybsze i skuteczniejsze.

Co zrobić, aby nie wróciły one do mieszkania?

Oprócz likwidacji moli bardzo istotną sprawą jest również profilaktyka, która zapobiegnie powrotowi tych owadów. W tym celu można stosować różnego rodzaju straszaki na mole emitujące zapachy, które skutecznie odstraszają te owady. Ponadto warto także zamontować w oknach moskitiery, które zapobiegną przedostaniu się moli do mieszkania lub domu.

Rzeczy, które sezonowo przetrzymujemy np. na strychu lub w piwnicy, powinny zostać zabezpieczone pokrowcami antymolowymi, lub schowane w pudłach razem z woreczkami z lawendą, której zapach odstrasza te owady. Oprócz tego, kupując używane meble lub ubrania, warto zadbać o to, aby dokładnie je oczyścić przed wniesieniem do domu.

Masz problem z tymi szkodnikami? Zdecyduj się na współpracę z firmą Vector, która wykonuje skuteczne zabiegi usuwania moli w Łodzi i innych częściach kraju.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
TEL: 725 392 578
E-MAIL: uslugi.sprzatajace@onet.pl

Comments are closed.