Maszyny i urządzenia

Rola taśm przenośnikowych w rolnictwie

11 października 2021 at 12:29 By

rola taśmy przenośnikowej w rolnictwie

W coraz większej ilości dziedzin gospodarki inwestuje się w różnego rodzaju rozwiązania automatyzujące część czynności wcześniej wykonywanych przez ludzi. Wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć pracę. Również w gospodarstwach rolnych stosuje się tego typu rozwiązania. Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych są taśmy przenośnikowe. Dzięki nim wiele prac może po części zostać automatyzowanych, co szczególnie przydaje się w przypadku transportu dużych ilości materiału sypkiego.

Czym są taśmy przenośnikowe?

Taśmy przenośnikowe to najważniejszy element składowy przenośnika taśmowego, czyli urządzenia służącego do szybkiego i sprawnego transportu różnego rodzaju ładunków na niewielkie odległości. Występują one w formie pętli wykonanej z różnych materiałów takich jak guma, silikon czy różnego rodzaju tworzywa elastyczne. Taśmy te montowane są na rolkach napędzanych najczęściej za pomocą silnika elektrycznego, dzięki temu zostają one wprawione w ruch i tym samym umożliwiają przenoszenie różnego rodzaju ładunków. Pozwalają one na zautomatyzowanie i przyspieszenie procesów produkcyjnych w wielu branżach, w tym także w rolnictwie. Taśmy przenośnikowe odporne są na zmienne warunki atmosferyczne panujące w miejscu ich pracy oraz na wysoką temperaturę, przez co mogą być stosowane w bardzo wielu miejscach.

serwis taśm przenośnikowych dla gospodarst rolnych

Wyróżnić można kilka rodzajów taśm przenośnikowych, które mają inne właściwości i przez to sprawdzą się w różnych zadaniach. Chcąc wykorzystać je do transportu takich materiałów jak nawozy, śmieci, czy np. rzepak, muszą one być wykonane z materiału odpornego na tłuszcze i oleje. Zwykła guma w kontakcie z takim ładunkiem niszczeje i znacząco zmniejsza swoja wytrzymałość, dlatego niezbędne jest stosowanie taśm olejo i tłuszczo odpornych. Taśmy muszą być także odpowiednio dobrane do warunków, w jakich będą pracować. Jeśli w danym miejscu panują wysokie temperatury, należy wziąć to pod uwagę i wybrać taśmy charakteryzujące się wysoką odporność na temperaturę i ogień. Dobranie odpowiedniej taśmy to klucz do jej trwałości i prawidłowego działania, dlatego warto wybierać mądrze.

Jakie funkcje pełnią taśmy przenośnikowe w rolnictwie?

Taśmy przenośnikowe wykorzystywane są w rolnictwie najczęściej w celu odciążenia pracowników fizycznych od cięższych czynności związanych z przenoszeniem różnego rodzaju ładunków i towarów o sporej wadze lub występujących w dużej ilości. Taśmy te znacząco ułatwiają i przyspieszają pracę, a także powalają odpocząć ludziom.

taśma przenośnikowa na polu

Pełnią one również bardzo ważną rolę w odpowiednim przygotowaniu zbiorów. Dzięki nim możliwe jest szybkie transportowanie dużych ilości warzyw, owoców, materiału sypkiego (ziaren i nasion) oraz innych produktów rolnych. Z pomocą taśm przenośnikowych można szybko i sprawnie selekcjonować towar, przemieszczać go, układać, przeprowadzać załadunek, magazynować czy nawet obrabiać. Bez nich cały ten proces zajmowałby zdecydowanie więcej czasu oraz pochłaniał sporo pieniędzy.

Gdzie można serwisować taśmy przenośnikowe?

Każda maszyna i jej część prędzej czy późnej ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu. Nie inaczej jest w przypadku taśm przenośnikowych. W celu ich serwisowania należy korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się serwisem tego typu części. Na rynku istnieje wiele sprawdzonych serwisów oferujących pomoc w tym zakresie. Jednym z nich jest z pewnością serwis taśm przenośnikowych ATGUM, który oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. Korzystając z pomocy tego typu firm można mieć pewność, że wszelkie naprawy taśm przenośnikowych zostaną wykonane z najwyższą starannością, co z pewnością sprawi, że będą one działać długo i niezawodnie.

Comments are closed.