Technologie

Rola rozdzielnic elektrycznych

7 listopada 2019 at 14:54 By

rozdzielnice elektryczne i ich rola

Każdy znany nam system elektroenergetyczny nie funkcjonowałby prawidłowo, gdyby nie rozdzielnice elektryczne. Ich główna rola to rozdział i przesył energii między obwodami oraz podsystemami.

W dużym skrócie, rozdzielnice stanowią więc kluczowy element wszystkich sieci elektrycznych. Swoje zastosowanie znajdują natomiast w zakładach przemysłowych, ale i różnego rodzaju budynkach mieszkalnych. Bez nich niemożliwym stałoby się komfortowe korzystanie z mieszkania, czy po prostu wykonywanie swoich obowiązków na terenie firmy. W końcu bez prądu, dziś niewiele można zrobić.

Funkcje i zalety rozdzielnic elektrycznych?

Ze względu na fakt, że rozdzielnice zbudowane są zarówno z aparatów elektrycznych, jak i urządzeń różnego rodzaju, tak naprawdę ich funkcje są wielorakie. Z pewnością jednak każda z nich stanowi swoistą zaletę zastosowania rozdzielnic.

Do podstawowych funkcji rozdzielnic z pewnością zalicza się łączenie, rozdzielenie i przerywanie obwodów, co umożliwia specjalny wyłącznik. Poza tym, dzięki rozdzielnicom możliwe jest też zarządzanie pracą wszelkich urządzeń sterowniczych. Oprócz tego, rozdzielnice służą do czynności pomiarowych i regulowania parametrów wspomnianej energii elektrycznej. Dzięki nim zapewnić można również ochronę użytkownikom instalacji. Za sprawą odpowiednich bezpieczników zabezpieczeni są oni przed porażeniem.

Rodzaje rozdzielnic ze względu na różne kryteria

Rozdzielnice dzielimy biorąc pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim jednak rozróżniamy je na podstawie napięcia znamionowego. I tak wymienić można rozdzielnice niskiego napięcia, rozdzielnice średniego napięcia, rozdzielnice wysokiego napięcia i rozdzielnice najwyższych napięć.

Gdy za kryterium uważamy jednak konstrukcję, rozdzielnice dzielimy na tablicowe, szafowe i skrzynkowe. Te pierwsze są najmniejsze i najczęściej wykorzystuje się je w budynkach mieszkalnych. Swoje zastosowanie znajdują też w niewielkich lokalach usługowych i obiektach nieprzemysłowych. Natężenie prądu w ich przypadku wynosi około 150 A.

rozdzielnice elektryczne

Rozdzielnice skrzynkowe natomiast, idealnie nadają się do montażu na terenie obiektów przemysłowych. Jak sama nazwa wskazuje – składają się z nawet kilkunastu odpowiednio zintegrowanych ze sobą skrzynek.

Ostatnie, a więc rozdzielnice szafowe dzielą się na te do montażu wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Co więcej, można je też podzielić na modele przyścienne, jak i wolnostojące. Jako, że radzą sobie z prądem roboczym o naprawdę dużym nasileniu, idealnie spisują się w dużych obiektach przemysłowych.

Rola rozdzielnic w przemyśle

Jak jednak jest rola rozdzielnic, gdy chodzi o przemysł? Zasadnicza. W końcu zakłady przemysłowe do zasilania wszystkich swoich maszyn potrzebują energii. A ta musi być doprowadzona  i rozdzielona między kolejne stanowiska pracy. W takim przypadku rozdzielnice mogą zarówno zmieniać prąd z przemiennego na stały, jak i go przetwarzać. Sama obudowa bazuje z kolei na materiale o właściwościach izolacyjnych, niepalnych i oczywiście nietoksycznych. A więc takich, które gwarantują stu procentowe bezpieczeństwo.

Gdy zależy nam na typowych rozdzielnicach elektrycznych i szafach do rozdziału energii lub czymś bardziej zaawansowanym, jak na przykład mozaikowych tablicach synoptycznych, o pomoc poprosić musimy specjalistów z branży. Produkty i rozwiązania dla wszystkich dziedzin przemysłu znajdziemy na przykład w Energy On.

Skorzystanie z oferty przygotowanej przez wyspecjalizowane firmy pomoże nie tylko dostosować rozwiązanie szyte na miarę, ale również uniknąć podstawowych błędów w projekcie. Rozdzielnice dopasowuje się w zależności od wielu czynników i parametrów. A już z pewnością te, które mają służyć w dużych, ogólnodostępnych przemysłowych obiektach!

Comments are closed.