Rodzaje frezarek w przemyśle
26 kwietnia 2021 at 08:02 By Redakcja
Frezarka jest wszechstronnym narzędziem, szeroko stosowanym w przemyśle. Jest wykorzystywana do wykonywania wielu zadań: frezowania, cięcia, gwintowania, rzeźbienia, wiercenia, strugania, konturowania czy wycinania.
Narzędzie to posiada frez, który można przesuwać ze zmienną prędkością w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. Dzięki zmiennej prędkości maszyny te mogą służyć do produkcji bardzo precyzyjnych elementów. Praktycznie wszystkie urządzenia tego typu mają kolumny, stoły, wrzeciona i głowice. Możemy je wykorzystać do podobnych prac, jednak wygoda obróbki, jej precyzja i wydajność pracy będzie różna w zależności od modelu.
Typy frezarek
Obecnie dostępny jest szeroki zakres pracy frezarek. Każdy tym urządzenia frezującego może pełnić określoną funkcję. Najczęściej stosowane są jednostki frezujące: pionowe, poziome, kolumnowe, CNC, typu łóżko, z głowicą rewolwerową, heblarki czy z ramą C.
Poza tym producenci wymieniają różne rodzaje w zależności od liczby osi, wielkości narzędzia, sposobu w jaki są sterowane, orientacji wrzeciona, źródła mocy czy przeznaczenia maszyny.
Czym różnią się różne frezarki?
Frezarki poziome działają równolegle do podłoża. To zazwyczaj solidne i wytrzymałe maszyny, które mogą pracować z różnymi materiałami przytrzymywanymi w mocnym imadle maszynowym. Stół, na którym znajduje się obrabiany przedmiot, porusza się na boki, a element tnący porusza się w górę i w dół.
Można w nich wytwarzać różnorodne produkty, takie jak części do maszyn czy samochodów. Powszechnie uważa się, że tego typu modele najlepiej sprawdzają się przy pracach nawierzchniowych, wycinaniu rowków, ciężkich cięciach i tego typu zadaniach, gdzie część płaska jest w jednej osi.
Niektóre frezarki mają wbudowany moduł pozwalający tworzyć części maszyn według modelu głównego. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym. Jest tak, ponieważ dzięki niemu łatwo możemy wykonywać pewne specjalne elementy.
Frezarki pionowe mają oś wrzeciona zorientowaną pionowo. Wrzeciono jest przedłużone, co umożliwia cięcie wgłębne i wiercenie. Uważa się, że maszyny pionowe są bardziej wszechstronne niż te poziome, ponieważ lepiej sprawdzają się przy cięciach we wszystkich osiach.
Jeżeli chodzi o modele pionowe to możemy wyróżnić ich kilka typów. Te z młynem rewolwerowym mają stacjonarne wrzeciono. W nich stół przesuwany jest prostopadle lub równolegle, aby wykonać cięcie.
Frez jest podnoszony i opuszczany podobnie do wiertarki. Innym typem frezarki pionowej są urządzenia typu łóżko. W tym typie stół porusza się prostopadle do osi wrzeciona, gdzie wrzeciono porusza się równolegle do osi. Dzięki temu nie ma w nich kolanowej części maszyny, a to umożliwia ruch wzdłużny. Frezarko-heblarki są bardzo podobne do tych typu łóżko. Mają one jednak głowice i noże, które wykonują różne funkcje frezowania.
Frezarki kolumnowe są bardzo popularne i składają się z podstawowych elementów, takich jak stół roboczy, siodło, głowice, kolano i ramię. Ta prosta maszyna ma elementy tnące ustawione pionowo, aby wiercić w materiale. Są one zazwyczaj małe i kompaktowe, więc często wykorzystuje się je do produkcji części samochodowych.
Maszyny z ramą C słyną ze swojej wytrzymałości. Pracują na silnikach hydraulicznych. Są potężniejsze niż inne urządzenia tego typu i wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.
Rodzaje sterowania
Zasadniczo wyróżniamy dwa główne rodzaje sterowania frezarek : CNC i ręczne. Praca maszyn ręcznych jest nadzorowana cały czas przez człowieka, który tworzy daną część. Jest to jednak niezwykle pracochłonne.
Obecnie bardzo popularne są sterowane komputerowo numeryczne frezarki CNC. Po zaprogramowaniu produkują one dowolne części. Działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Oznacza to, że czujniki zbliżeniowe, wyłącznik końcowy, przełącznik ciśnienia, przepływu oraz pływakowe, cały czas monitorują pracę urządzenia i stan projektu. Jeżeli jakikolwiek czujnik nie zadziała w odpowiednim momencie nie będzie sprzężenia zwrotnego.
W takich sytuacjach maszyna pokazuje komunikat o błędzie. Dzięki temu systemowi frezarki tego typu są niezwykle bezpieczne i precyzyjne. Co więcej mogą pracować bez przerw, inaczej niż ludzie. Usprawniają więc pracę i podnoszą jakość wykonywanych produktów. Widząc te zyski wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup urządzeń właśnie tego typu.
Comments are closed.