Maszyny i urządzenia

Robotyzacja linii produkcyjnej – czy warto?

26 maja 2022 at 10:27 By

Dynamiczny rozwój przemysłu oraz produkcji pod względem technologicznym często wymusza na przedsiębiorcach inwestowanie w tym właśnie kierunku. Obecnie brak rozwoju firmy w kierunku nowoczesnych technologii i wszelkiego rodzaju systemów informatycznych może sprawić, że po czasie firma nie będzie w stanie pracować z wydajnością i skutecznością, jakiej oczekuje od niej rynek i klienci.

Z tego względu tak ważne jest obecnie optymalizowanie produkcji i wdrażanie różnego rodzaju udogodnień, często technologicznych, których celem jest usprawnienie działania firmy i napędzenie jej rozwoju. Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością robotyzacja linii produkcyjnych. Warto więc wiedzieć, co dokładnie kryje się pod pojęciem robotyzacji, jakie urządzenia wykorzystywane są na liniach produkcyjnych, jakie zastosowanie mają roboty w produkcji i dlaczego robotyzacja linii produkcyjnych to bardzo dobre rozwiązanie?

Czym jest robotyzacja linii produkcyjnej?

Robotyzacja linii produkcyjnej to proces, który wdrażany jest w coraz większej ilości przedsiębiorstw, które chcą rozwijać się w kierunku nowoczesnych technologii i zyskać dzięki temu wiele korzyści. Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu potencjału maszyn w procesie produkcyjnym i wdrożeniu odpowiednich urządzeń na danej linii produkcyjnej, aby w taki sposób usprawnić jej działanie i zwiększyć wydajność firmy. W praktyce często oznacza to konieczność inwestowania w nowoczesne urządzenia, które zazwyczaj samodzielnie lub przy niewielkim udziale ludzi wykonują powierzone im zadania na danej linii produkcyjnej. Dzięki temu w szczególności monotonne i powtarzalne procesy takie jak składanie, skręcanie, sklejanie, wypełnianie, przycinanie i wiele innych czynności, mogą być wykonywane znacznie szybciej, sprawniej i z dużo większą dokładnością oraz powtarzalnością. 

Roboty wykorzystywane na linii produkcyjnej

Współczesne linie produkcyjne bardzo często składają się w większości ze specjalistycznego sprzętu i robotów, które zastępują ludzi w wielu ważnych czynnościach prowadzonych na linii produkcyjnej. Roboty te to wielofunkcyjne urządzenia, które wyróżnia wydajność, niezawodność, wysoka precyzja oraz mocno wyspecjalizowany zakres działania. Roboty tego typu to zazwyczaj urządzenia, które zostały stworzone specjalnie z myślą o konkretnej czynności wykonywanej na danej linii produkcyjnej. Nie są to więc uniwersalne urządzenia, które można zastosować w innych firmach, ponieważ każda linia produkcyjna wymaga wyspecjalizowanych robotów stworzonych specjalnie z myślą o danej produkcji. Roboty te mogą bardzo wiele różnych czynności takich jak skręcanie, nitowanie, ściskanie, spawanie, skręcanie, klejenie, smarowanie, pracowanie, przecinanie i wiele innych. Firmy zawsze wybierają roboty dostosowane do charakterystyki prowadzonej przez nie produkcji oraz linii produkcyjnych, jakie posiadają. To uzyskać najwyższą wydajność niezawodność działania robotów na linii produkcyjnej.

Dlaczego robotyzacja linii produkcyjnej to dobre rozwiązanie?

Robotyzacja linii produkcyjnej to rozwiązanie, które może przynieść wiele cennych korzyści firmie produkcyjnej. Z pewnością do najważniejszych zalet takiej inwestycji należy zwiększenie wydajności, prędkości oraz dokładności produkcji. Maszyny nie potrzebują odpoczynku, a dodatkowo mogą wykonywać różne czynności z dużo lepszą powtarzalnością, co często zwiększa jakość produktów w przypadku produkcji masowej. Robotyzacja pozwala na zachowanie ciągłości produkcji, przez co można znacząco zwiększyć zyski firmy, poprzez zwieszenie produkcji. Ponadto dzięki temu, że robotyzacja częściowo zastępuje niektórych pracowników, można zatrudniać mniej osób i tym samym redukować koszty produkcji, jednocześnie zwiększając jej wydajność. Ma to spory wpływ również na bezpieczeństwo, ponieważ wszelkie niebezpieczne czynności, lub zadania wykonywane w szkodliwych warunkach można powierzyć maszynom, nie narażając tym samym pracowników na tego typu zagrożenia. Pracownicy mogą za to kontrolować pracę maszyn z bezpiecznego miejsca i ewentualnie wprowadzać pewne poprawki. Wszystko to sprawia, że robotyzacja linii produkcyjnej może sprawić, że stworzymy pewnego rodzaju organizm, który będzie działał samodzielnie i w sposób ciągły, przy niewielkiej pomocy ze strony pracowników.

Budowa maszyn w okolicach Wrocławia

Planując robotyzację linii produkcyjnej we własnym przedsiębiorstwie, konieczne jest wybranie odpowiednich urządzeń. W tym celu warto skorzystać z oferty firmy DIKO, gra działa na rynku już od dłuższego czasu i dostarcza na rynek nowoczesne rozwiązania związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji. Od lat zajmują się budową maszyn w okolicach Wrocławia. To właśnie w tym miejscu każdy przedsiębiorca znajdzie roboty produkcyjne dopasowane idealnie do własnych potrzeb i wymagań firmy.

Comments are closed.