Recykling i odpady

Recykling – Ciebie to również dotyczy

4 września 2017 at 08:50 By

ławka z materiałów z recyklingu

Jedną z podstawowych metod zarządzania odpadami jest odzysk surowców w strumieniu odpadów i ponowne wykorzystanie ich do wytwarzania nowych produktów.

Znaczenie recyklingu

Recykling zmniejsza ilość odpadów, które muszą być spalone lub pochowane. Zmniejsza również zapotrzebowanie na nowe zasoby, takie jak papier i metale. Ogólny proces tworzenia nowego procesu z odzyskanego materiału poddanego recyklingowi zużywa też mniej energii niż utworzenie produktu przy użyciu nowych materiałów. Na szczęście w strumieniu odpadów znajduje się wiele materiałów – takich jak olej, opony, plastik, papier, szkło, baterie i elektronika – które można poddać recyklingowi. Większość produktów pochodzących z recyklingu mieści się w czterech głównych grupach: metalowych, plastycznych, papierowych i szklanych.

Metal w większości aluminiowych i stalowych puszkach jest w 100 procentach nadający się do recyklingu, co oznacza, że ​​można je w całości powtórnie wykorzystać do produkcji nowych puszek. Pomimo ogromnych możliwości, w samych Stanach Zjednoczonych, w każdym roku wydaje się 1mld dolarów na wytworzenie nowych puszek…

Plastik. Plastik od zawsze był jednym z najtrudniejszych recyklingowych materiałów, ponieważ do ponownego przetworzenia nadaje się tylko w czystej postaci. Wszelkie zabrudzenia wykluczają go z ponownego użycia w pierwotnej formie i jeszcze do niedawna powszechną praktyką było spalanie plastikowych odpadów. Nie było to jednak ani opłacalne (zwrot energii był relatywnie niski) ani ekologiczne – uwalniały się bowiem w trakcie tego procederu szkodliwe substancje. Najnowsze technologie pozwalają jednak na przetworzenie każdej formy plastiku na olej, co jest obecnie najbardziej optymalną formą recyklingu papieru.

Papier. Większość produktów papierowych może być poddawana recyklingowi tylko kilka razy, ponieważ papier z recyklingu nie jest tak silny lub wytrzymały, jak w swojej formie bazowej. Mimo to, każda tona przetworzonego papieru to oszczędność aż 17 dorosłych drzew!

Szkło. Szkło jest jednym z najprostszych materiałów do recyklingu i ponownego wykorzystania, ponieważ można je przetwarzać wielokrotnie, bez utraty pierwotnych właściwości. Również tańsze jest wytwarzanie szkła ze szkła poddanego recyklingowi, od tego z nowych materiałów, ponieważ szkło z recyklingu może być stopione w niższej temperaturze.

logo recyklingu

Słowo kończące

Niezależnie od tego, w jaki sposób dotychczas funkcjonowaliśmy, zawsze jest dobra pora na ograniczenie wytwarzanych przez nas śmieci i odpadów. Zamiast plastikowych sztućców na grilla możemy zabrać kilka z naszej zastawy z domu; zamiast plastikowych foliówek wątpliwej jakości – płócienna torba, która może nam służyć całe lata. Ponadto, jeśli nie mieszkamy w dużej aglomeracji, gdzie wywóz śmieci jest narzucony odgórnie, warto jest podjąć współpracę z przedsiębiorcą, który wywozi odpady z najnowszymi trendami recyklingu (więcej informacji pod adresem https://bktransport.eu). To nie jest kwestia przesadnych idei osób, które mają zbyt wiele wolnego czasu – nadmierna konsumpcja i ogromna ilość odpadów jest faktem i żeby przeciwdziałać zanieczyszczeniom naszego własnego środowiska, wszyscy musimy zjednoczyć siły, póki jest jeszcze na to czas.

Tagi: , ,

Comments are closed.