Prawo w przemyśle

Pracownik firmy przemysłowej…w Wielkiej Brytanii

2 października 2015 at 12:16 By

Pracownicy w Wielkiej Brytanii

Przemysł jest sektorem, który coraz częściej na stanowisko pracy przyjmuje…roboty. Automatyka i robotyzacja przedsiębiorstw znacząco postępuję, widać to przede wszystkim w firmach bardziej rozwiniętych, o wysokim statusie, które na rynku widoczne są już od lat. Takie przedsiębiorstwa znajdziemy głównie w zamożniejszej Europie Zachodniej oraz Północnej, gdzie rolą pracownika coraz częściej staje się wyłącznie przełączanie przycisków bądź zaprogramowanie działań w komputerze. Fizyczna praca – często trudna, brudna i skomplikowana, pozostawiana jest maszynom, które radzą sobie z nią szybciej, skuteczniej, a przy tym nie narażają pracowników na niebezpieczeństwo. Wyraźny trendy na zatrudnianie pracowników fizycznych nie jest już tak widoczny, jednakże część działów fabryk wciąż potrzebuje pracowników z krwi i kości, tam gdzie maszyny nie mogą ich zastąpić.

Ile wynosi minimalna pensja w Wielkiej Brytanii dla pracownika?

Wielka Brytanie jest na drugim miejscu w Europie pod względem ilości polskich imigrantów, którzy wyjechali zagranicę po otworzeniu się granic UE dla pracowników w roku 2004. Obecnie zagranicą jest już nas dobre kilka milionów, w samej Wlk. Brytanii blisko milion. Wielu Polaków marzy o  pracy na Wyspach, gdyż pragną wyższej, dobrej pensji, lepszych warunków zatrudnienia oraz lepszego tzw. socjalu, czyli benefitów, które otrzymuje się od państwa. Warto poznać warunki rejestracji pracowników w Wielkiej Brytanii chociażby w małych przybliżeniu, gdyż jest to temat na czasie, biorąc pod uwagę wzrost liczby polskich przedsiębiorców za granicami.

Zarejestruj pracownika w Wielkiej Brytanii

Przede wszystkim przedsiębiorcy muszą zwrócić uwagę na stawkę, która będzie dla pracownika pensją. Według brytyjskich rozporządzeń ministerialnych minimalna kwota za godzinę pracy to 6,70 funta brutto – od 1 października 2015 roku, czyli od wczoraj. Stawki zmieniają się, co korzystnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Dla jednego pracownika podwyżka o 20 pensów bruttów na godzinę daje 1,6 funta dziennie, co przekłada się na 32 funty miesięcznie. Warto zauważyć także, że rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii może się odbywać także w przypadku osób niepełnoletnich. Zatrudniony 16-latek otrzyma na godzinę 3,87 funta, natomiast osoba, która ma już 19 lat ale właśnie znajduje się na praktykach zawodowych minimalnie otrzyma 3,30 funta na godzinę.

Pozostałe warunki zatrudnienia pracownika

 Jeśli chcemy zatrudnić pracownika w Wielkiej Brytanii warto zwrócić uwagę na to, czy nasz przyszły pracownik w ogóle otrzymał zezwolenie na pracę w tym kraju. W przypadku kontroli i wykrycia nieprawidłowości może on mieć problemy, podobnie jak i pracodawca, który podjął się zatrudnienia kogoś „na czarno” – czyli nielegalnie. Zatrudnienie bez pozwolenia oraz umowy jest nielegalna, gdyż pracodawca nie odprowadza podatków do skarbu państwa. Istotną kwestą jest sprawdzenia, czy przyszły pracownik posiada zaświadczenie o byciu osobą, która nie była karana. W angielskiej nomenklaturze nazywa się to The Criminal Records Bureau (CBR). W przypadku niektórych biznesów nie musi to być obowiązkiem, ale jeśli chcemy się upewnić, że nasz pracownik nie posiada znamion np. złodzieja – lepiej to zrobić. Poza tym będziecie potrzebować także ubezpieczenia dla pracownika, należy również przesłać pracownikowi kontrakt, który jest naprawdę ważnym wymogiem. Obowiązuje każdego pracodawcę zatrudniające kogoś na dłużej niż 30 dni. Dodatkowo każdy pracownik musi być zarejestrowany w HMRC, to brytyjski odpowiednik naszego ZUSu. Każdy przedsiębiorca zobligowany jest do takiego działania na 28 dni przed pierwszym przelaniem sumy pensji dla pracownika – warto o tym pamiętać.

Comments are closed.