BHP w przemyśle

Praca na wysokości – podstawowe zasady bezpieczeństwa

24 kwietnia 2017 at 10:14 By

Praca wykonywana na wysokości niewątpliwie wiąże się z dużym ryzykiem, które jest związane z możliwością upadku co najmniej z kilku kondygnacji. Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych obowiązków,  konieczne jest przestrzeganie ściśle określonych zasad. Jedna z najważniejszych dotyczy korzystania z odpowiedniego sprzętu, który jest przystosowany do konkretnych warunków pracy. Właściwe urządzenia bez przeszkód można znaleźć w specjalistycznych sklepach, takich jak PROTEKT.

Charakterystyka pracy na wysokości

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej, praca na wysokości wykonywana jest na powierzchni, która znajduje się co najmniej 1 metr nad ziemią lub poziomem podłogi. Jednocześnie zapis ten wyraźnie określa, co pracą na wysokości nie jest. Jeżeli powierzchnia pracy, nawet na znacznej wysokości, jest osłonięta ze wszystkich stron pełnymi ścianami lub szybami, które sięgają co najmniej do wysokości 1,5 metra, to nie można mówić o pracy na wysokości. Podobna zasada dotyczy powierzchni, która jest wyposażona w stałe konstrukcje albo urządzenia zabezpieczające przed upadkiem z kondygnacji. W związku z tym, do pracy na wysokości zalicza się wszystkie zajęcia, które wymagają korzystania z rusztowań albo lin (tzw. alpinizm przemysłowy), m.in. rozmaite prace budowlane, mycie okien zewnętrznej części biurowców i innych wysokich budynków czy konserwację anten i masztów linii przemysłowej.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy na wysokości

Ze względu na fakt, że praca na wysokości jest szczególnie niebezpieczna, konieczne jest zachowanie wyjątkowych środków ostrożności. Najważniejsze to zagwarantowanie pracownikom dostępu do odpowiednich urządzeń i sprzętów, które służą ochronie podczas wykonywania robót na znacznej wysokości. Odpowiedzialność leży również po stronie samych osób zainteresowanych, które powinny korzystać z dostępnego sprzętu. Podstawą jest ochrona osobista pracownika, a więc szelki i linki bezpieczeństwa, specjalne zestawy łącząco-amortyzujące, które przydają się do pracy na rusztowaniach, urządzenia kotwiczące niezbędne podczas pracy w pozycji podwieszonej na linkach, sprzęty potrzebne w pracy w podparciu oraz odzież ochronna. Bardzo ważne jest, aby wszystko było dostosowane do konkretnej sytuacji. Tak specjalistyczne produkty znajdują się w ofercie sklepu PROTEKT. Dzięki dużemu zróżnicowaniu możliwe jest odpowiednie dopasowanie każdej rzeczy do warunków i rodzaju pracy na wysokości.

Dla maksymalnego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, bardzo często zdarza się, że do wykonywania pracy na wysokości zatrudniani są alpiniści. Ich cenna wiedza i umiejętności, które posiadają, związane z technikami wspinaczki oraz obsługą specjalistycznego sprzętu mają znaczący wpływ na tego rodzaju pracę. Natomiast, jeżeli nie jest się profesjonalistą w tej dziedzinie, warto przejść odpowiednie szkolenia.

Comments are closed.