Maszyny i urządzenia

Posezonowa konserwacja pługa, jak ją wykonać ?

7 grudnia 2018 at 15:20 By

czesci rolnicze sklep online

Wszystkie artykuły rolnicze wymagają posezonowej konserwacji. Dzięki temu mogą służyć bardzo długo i bezawaryjnie swoim właścicielom. Jeśli przygotowanie do zimy przebiegnie prawidłowo, wówczas nie będzie żadnego problemu na wiosnę – ani z hydrauliką, ani z korozją.

Pierwszy etap – czyszczenie

Wszystkie artykuły rolnicze, tuż przed rozpoczęciem czynności konserwacyjnych, powinny być odpowiednio oczyszczone. Przyklejona wilgotna gleba może przyczynić się do przyspieszenia korodowania pługa. Po myciu pamiętajmy o osuszeniu posz ególnych elementów. Mycie sprzętu pozwala na dostrzeżenie ewentualnych drobnych usterek, również w ich mechanizmach.

Zadbajmy o zabezpieczenie powłok malarskich przed korozją, a także nasmarowanie ruchomych elementów. Pamiętajmy, że niezabezpieczone elementy mogą finalnie powodować gorszą jakość pracy w sezonie, a także większym zużyciem paliwa. Ponadto starajmy uważnie się przyjrzeć całemu sprzętowi i przeprowadzić drobne naprawy. Warto przyjrzeć się poziomowi zużycia poszczególnych części.

Niegdyś, kiedy sprzęty w większości stały na zewnątrz, wystarczało wyczyścić pomalować całość towotem. Produkowane dziś maszyny, trzymane zwykle w garażach, należy przed zimowym postojem zabezpieczyć grafitowym smarem, zapewniającym między innymi płynną pracę poszczególnym częściom.

artykuły rolnicze sklep

Najlepsze części do pługów tylko w sklepie zenox.pl

Gdzie przechowywać sprzęt?

Sprzęt rolniczy zwykle przechowywany jest na zewnątrz lub w specjalnie przeznaczonym do tego celu garażu. Jeśli jednak warunki z różnych przyczyn nie pozwalają nam na zbudowanie takowego, warto postarać się choćby o wiatę, która również ochroni sprzęt przed wpływem części negatywnych warunków atmosferycznych.

Części pługa, które koniecznie trzeba zakonserwować

Czy to pługi, czy agregaty, czy inne maszyny rolnicze – oprócz wcześniej opisanych czynności, warto również nasmarować łożyska obrotnic i śrub regulacyjnych. W pługach sprawdzamy również otwory zabezpieczeń korpusów, bo mogą wymagać przetoczenia.

Czego pod żadnym pozorem nie wolno robić?

Wielu rolników często powtarza błąd malowania elementów roboczych (np. odkładni), przepalonym olejem silnikowym. Niestety, zawarta w nim siarka dodatkowo doprowadza do korozji poszczególnych elementów. Warto również mieć na względzie to, że wypłukana przez deszcz, może prowadzić do skażenia środowiska.

Zamiast przepalonego oleju, użyjmy wspomnianego wcześniej smaru grafitowego, smaru zmieszanego z olejem napędowym lub oleju do pił. Są one odporne na spłukiwanie wodą i z pewnością zakonserwują maszynę na długi czas.

części do Ursus

Zamienne części do maszyn rolniczych w Zenox.pl

Hydraulika pługa

Jeśli mamy sprzęt posiadający hydraulikę, warto pozostawić w nim ciśnienie na poziomie nie mniejszym niż 90 barów. Nadmierne obniżenie ciśnienia poniżej podanej wartości, może skutkować przesunięciem tłoka w cylindrach na korpusach pługa – jeśli ich części zostaną wystawione na działanie powietrza atmosferycznego, może osiąść na nich wilgoć i kurz. Wysunięty  tłok warto zabezpieczyć przed brudem przez nasmarowanie.

W pługach ważne jest, by przy obniżeniu ciśnienia, korpusy zabezpieczyć sworzniami, aby nie dopuścić do przewrócenia sprzętu.

Co do siłowników występujących np. przy regulacji skib – warto pozostawić je z tłokiem schowanym w cylindrze. Jeśli nie będzie to możliwe -np. w przypadku siłownika do obrotu, warto zabezpieczyć wysunięty tłok smarem.

Pługi ze specjalnym wyposażeniem

Niektóre artykuły rolnicze są naprawdę zaawansowane technologicznie. Dlatego też warto zadbać o takie części jak sterowniki do kontroli pracy pługa, które współpracują z satelitami , wyznaczającymi linię przejazdów (pomagają one w pozostawieniu wymiarowej bruzdy). Sterowniki tego typu warto zabrać na zimę w ciepłe miejsce (i suche). W przypadku garażowanych pługów, nie musimy ich odłączać.

Pamiętajmy, aby pług pozostawić na utwardzonym podłożu – kontakt z glebą znacznie przyspiesza korozję. Poza tym stojąc na miękkiej ziemi, możemy mieć do czynienia z zapadnięciem się stopki podporowej – wówczas będzie nam trudno zapiąć maszynę do ciągnika.

 

Comments are closed.