BHP w przemyśle

Pomiary hałasu i sposoby ochrony narządu słuchu

19 sierpnia 2019 at 14:20 By

wyciszanie pomieszczeń

Pomiary hałasu to szereg badań i analiz przeprowadzanych w miejscach pracy, również w terenie otwartym, m.in. w pobliżu autostrad czy ruchliwych ulic.

Działania ta są kluczowe w przypadku osób pracujących lub mieszkających w pobliżu źródła hałasu. Podczas badań brane są pod uwagę:

– poziom hałasu,

– źródło hałasu,

– wpływ hałasu na otoczenie i osoby przebywające w pobliżu,

– skutki przebywania w źródle hałasu.

Podjęcie analizy hałasu i jej wyników ma za zadanie jak najbardziej jest to możliwie ograniczyć jego źródło i wykluczyć ewentualne skutki, jakie może spowodować. Co pomaga określić pomiar hałasu? Jak podają specjaliści z firmy Longar, przede wszystkim niebezpieczeństwo, na jakie narażone są osoby przebywające w promieniu jego źródła. Otrzymany wynik jest również wskazówką do zmian, jakie należy podjąć, by zdecydowanie podnieść komfort pracy, czy też życia osób narażonych na hałas.

Rodzaje hałasu i ich źródło

Ze względu na pochodzenie hałasu został on podzielony na następujące rodzaje:

  • Hałas przemysłowy – występujący na terenie zakładów pracy (zarówno prace biurowe, jak i wielkie hale produkcyjne). Pomiaru jego szkodliwości dokonuje się zarówno w miejscu jego źródła, w najbliższym otoczeniu, jak i przed zakładem pracy. Ma to na celu ustalenie również tego, czy hałas ma wpływ jedynie na środowisko wewnętrzne miejsca pracy, czy może zagraża środowisku zewnętrznemu.
  • Akustyka budowlana – dotyczy pomiarów jakości zastosowanych izolacji akustycznych w przegrodach budowlanych. Dodatkowo analiza obejmuje pomiar czasu pogłosu, jak i pomiar parametrów zrozumiałości rozmowy toczącej się za ścianą. Analiza tego rodzaju hałasu jest standardem zarówno w budownictwie prywatnym, jak i w przypadku dużych inwestycji deweloperskich np. budowy osiedli mieszkalnych. Otrzymane wyniki mają dać pewność prywatności mieszkań i ich poszczególnych pomieszczeń. Prawo w tym wypadku jest bardzo elastyczne i niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy to z łatwością słyszymy i rozumiemy rozmowę sąsiadów w mieszkaniu znajdującym się zaledwie za ścianą. Akustyka budowlana to doskonałe rozwiązanie również w przypadku osób mających w planach budowę mieszkania w pobliżu ruchliwych ulic, czy też autostrady.

pomiary hałasu

Środki ochrony przed działaniem hałasu

Otrzymane wyniki i ich analiza wskazuje nie tylko na ewentualną szkodliwość słyszalnego hałasu, ale też jest wskazówką do działań, jakie należy podjąć w celu jego eliminacji. Stosowana ochrona przed hałasem dobierana jest indywidualnie do potrzeb i miejsca. Firma Longar oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie doradztwa, projektu, montażu, a następnie wsparcia w zakresie użytkowości. Oferta obejmuje:

  • Obudowy akustyczne i kabiny dźwiękochłonne – dedykowane do miejsc pracy, w których komfort pracowników może być zaburzony m.in. przez głośne maszyny – np. hale produkcyjne.
  • Ekrany dźwiękochłonne i ekrany dźwiękoizolacyjne – są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osiedli mieszkalnych i domów prywatnych wybudowanych w sąsiedztwie ruchliwej drogi lub autostrady.
  • Okładziny dźwiękochłonne i adaptacje akustyczne – znajdują zastosowanie w studio nagrań, salach konferencyjnych, czy biurach. Montowane na ścianach, podłodze, czy na suficie stają się integralną częścią danej powierzchni, a dobrane kolorem i stylem do pomieszczenia, często wyglądają, jak element stały lub dekoracyjny pokoju.
  • Tłumiki hałasu – stosowane jako rodzaj wyciszenia w przypadku klimatyzacji lub systemów wentylacji.

wyciszanie urządzeń

Pozostałe formy ochrony słuchu przed hałasem

Regularna ekspozycja słuchu na intensywny hałas nie tylko zaburza jakość słyszanych normalnych dźwięków, ale w dłużej perspektywie prowadzi do obumierania komórek budujących narząd. Ochrona przed hałasem przemysłowym za pomocą np. ekranów czy kabin, w znacznym stopniu ogranicza emisję szkodliwych dźwięków, ale w niektórych sytuacjach może nie być wystarczająca, by w pełni ochronić słuch. Już 80 decybeli (dźwięki ruchliwej ulicy) w dłuższej perspektywie mogą spowodować dotkliwe konsekwencje w funkcjonalności aparatu słuchu. Próg bólu natomiast wynosi 120 decybeli.

W przypadku ekspozycji na taką intensywność dźwięków niezbędna jest więc dodatkowa ochrona słuchu, za pomocą ochronników. Najlepszym wyborem są te zaprojektowane indywidualnie dla osoby ich potrzebującej. Dobrym pomysłem jest stosowanie zatyczek do uszu. Osoby narażone np. na pracę w okolicy bardzo głośnych maszyn, muszą nosić specjalne słuchawki ochronne, dzięki którym ochronią uszy.

Comments are closed.