Piec na paliwo stałe — jak wybrać opłacalną opcję
17 grudnia 2021 at 18:06 By Redakcja
Decydując się na budowę własnego domu, w pewnym momencie przychodzi czas na podjęcie decyzji odnośnie sposobu ogrzewania budynku. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na wybór konkretnego sposobu ogrzewania, jest koszt danego rodzaju paliwa. Wiele osób zadaje sobie pytanie, który sposób ogrzewania jest najbardziej opłacalny?
Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od aktualnej ceny paliw opałowych, ich dostępności, a także tego, jakie priorytety ma inwestor. Jednak bez względu na to już od wielu lat za najbardziej opłacalny opał uważane są różnego rodzaju paliwa stałe.
Piec na paliwo stałe – jakie paliwo warto wybrać?
Na polskim rynku niezmiennie od wielu lat najpopularniejszym i zarazem najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są różnego rodzaju paliwa stałe takie jak węgiel, drewno, pellet, ekogroszek i inne. Jednak wraz z zaostrzającym się prawem odnośnie emisji spalin i różnego rodzaju szkodliwych związków powstałych podczas spalania tego typu opału, wybór ten został znacznie ograniczony. Aktualnie najbardziej opłacalnymi paliwami stałymi pod względem kosztów, dostępności oraz ekologii są ekogroszek i pellet.
- Ekogroszek – jeszcze do niedawna najpopularniejszym paliwem stałym wykorzystywanym do ogrzewania budynków był węgiel. Jednak jego największą wadą było to, że podczas spalania do atmosfery trafiała ogromna ilość spalin. Z tego względu konieczne było zaostrzenie przepisów dotyczących emisji spalin i tym samym zrezygnowanie z węgla jako materiału opałowego. Węgiel w pierwotnej formie został w bardzo skuteczny sposób zastąpiony nowym paliwem stałym wykonanym na jego podstawie, czyli ekogroszkiem. Paliwo to wytwarzane z węgla kamiennego i brunatnego i charakteryzuje się znacznie niższą emisją spalin podczas spalania stosunku do zwykłego węgla. Ekogroszek przeznaczony jest do spalania w niskoemisyjnych piecach, które spełniają wszelkie obecnie obowiązujące normy ekologiczne.
- Pellet – praktycznie od zawsze drewno było wykorzystywane jako opał. Obecnie odchodzi się od wykorzystywania go w tym celu w jego pierwotnej postaci. Jest to spowodowane tym, że drewno jako paliwo stałe jest dość drogie w zakupie i przez to mało ekonomiczne. Z tego względu na rynku pojawiło się nowe paliwo stałe, jakim jest pellet. Jest to nic innego jak paliwo opałowe, które powstało w procesie sprasowania pod wysokim ciśnieniem różnego rodzaju odpadów drzewnych takich jak trociny, wiór czy zręby. Występują w postaci granulatu, który charakteryzuje się bardzo dobrą wartością opałową, niską wilgotnością oraz tym, że w procesie jego spalania powstaje bardzo niewielka ilość popiołu.
Czym kierować się podczas wyboru pieca?
Wybierając rodzaj pieca CO, należy się kierować kilkoma ważnymi czynnikami. Najpierw musimy oczywiście wybrać rodzaj paliwa stałego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ceny danego paliwa oraz jego dostępność w naszej okolicy. Jeśli tę decyzję mamy już za sobą, przychodzi czas na wybranie konkretnego pieca opałowego. Podstawową kwestią jest oczywiście jego moc. Ten parametr dobieramy do zapotrzebowania energetycznego budynku, jego wielkości oraz tego jak dobrze jest on odizolowany od czynników zewnętrznych. Kolejną ważną rzeczą jest rodzaj sterowania oraz zastosowany w danym piecu podajnik. Obecnie zaawansowane piece są w pełni zautomatyzowane i przez to ich obsługa jest znacznie łatwiejsze. Często polega ona jedynie na tym, aby raz na kilka kilkanaście dni dorzucić opału do specjalnego zasobnika. Piec poprzez automatyczny podajnik i czujniki temperatury sam będzie dodawał sobie opału jeśli będzie to konieczne.
Piece na paliwo stałe 5 klasy
Od 1 lipca 2018 r. w Polsce zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5 (zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012). Efektem tego było zniknięcie z rynku znaczącej większości pieców o niższej klasie emisji spalin. Obecnie na rynku można zakupić jedynie kotły na paliwa stałe, które spełniają wymogi klasy 5. Tego typu konstrukcje są znacznie bardziej zaawansowane i charakteryzują się dużo niższą emisją spalin podczas pracy. Wpłynęło to bardzo pozytywnie na ochronę środowiska, ale także zwiększyło sprawność i wydajność pieców, co w konsekwencji pozwala na ogrzewanie budynku z wykorzystaniem znacznie mniejszej ilości opału.
Comments are closed.