Firmy Energetyczne / Maszyny i urządzenia

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

3 marca 2022 at 06:57 By

panel fotowoltaiczny

Montaż odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejszą dziedziną wśród właścicieli domów jedno rodzinnych, ale także deweloperów budujących nowoczesne osiedla mieszkalne w dużych miejscowościach. Dzięki tego typu rozwiązaniom powstają innowacyjne osiedla, które zasilane są prądem z odnawialnych źródeł energii pozyskiwaną np. z paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, które produkuje prąd oraz nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko. Ogniwa, które stosowane są w tego typu rozwiązaniach opartych na panelach słonecznych zamieniają energię pozyskaną ze światła na prąd. Aby cały proces przebiegał prawidłowo oraz nie wpływał negatywnie na otoczenie montowane są w odpowiednich miejscach tak zwane płyty krzemowe, które wchodzą w skład budowy paneli fotowoltaicznych. Krzem jako związek chemiczny bardzo dobrze chłonie światło oraz wybija elektrony ze swoich pozycji – w tym momencie dochodzi do przepływu energii elektrycznej.

Panele Fotowoltaiczne

Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, a więc konieczny jest także montaż falownika (inwertera), który zmienia prąd stały na prąd zmienny, który może być przekazywany do urządzeń elektrycznych. Instalacje paneli fotowoltaicznych są bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli chodzi o ekologię, ponieważ nie produkują one dodatkowej emisji dwutlenku węgla lub innych substancji, które są niebezpieczne dla środowiska.

Istotny jest fakt, że dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych właściciel nieruchomości ma możliwość zredukowania rachunków za energię i ogrzewanie niemalże do minimum. Często dochodzi także do sytuacji gdzie system produkuje nadmiar energii, którą można przekazywać do sieci publicznej, a więc są to same zyski dla właściciela.

Elementy instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja energii odnawialnej opartej na PV (panelach fotowoltaicznych) przypomina wyglądem zwykłe kolektory słoneczne, które służą do ogrzewania wody. Osobny panel fotowoltaiczny jest najczęściej prostokątną taflą o powierzchni sięgającej maksymalnie 2,5 do 3 metrów kwadratowych. Panele mogą być ułożone blisko siebie tworząc jednolitą płytę bądź są często wkomponowywane w dach budynku już na etapie budowy. Popularnością cieszą się PV o kolorze niebieskim, ale mogą występować też w innych wariantach kolorystycznych jak np. czarnym czy brązowym.

Panel słoneczny - fotowoltaika w Kątach Wrocławskich

Każdy osobny moduł instalacji fotowoltaicznej składa się przede wszystkim z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które są ze sobą połączone szeregowo bądź równolegle. Warto wiedzieć, że wszystkie ogniwa muszą pozostawać w próżni. Aby uzyskać ten efekt stosuje się przezroczystą folię „EVA”.

Aby uchronić panele przed uszkodzeniami mechanicznymi bądź trudnymi warunkami atmosferycznymi stosuje się hartowane szkło o określonej grubości. To rozwiązanie oprócz ochrony ma także na celu zmniejszać ilość odbitego promieniowania słonecznego, dzięki czemu redukuje się straty energii, które powodują zmniejszanie się uzyskanej energii elektrycznej.

Aby zapewnić stabilność całej konstrukcji stosuje się aluminiowe ramy, które cechują się dużą wytrzymałością oraz dobrymi walorami estetycznymi. Każdy system instalacji fotowoltaicznej musi posiadać także tzw. puszkę przyłączeniową, w której skład wchodzą głównie dwa kable, które łączą wszystkie moduły.

Dodatkowo w urządzeniu znajdują się diody, które mają na celu zabezpieczyć panele przed przegrzaniem. Warto wiedzieć, że nowoczesne instalacje elektryczne pozwalają na rozłączenie niedziałającego bądź uszkodzonego panelu z całego systemu tak aby nie doprowadzał on do niepotrzebnych strat w pozyskiwaniu energii elektrycznej.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

O opłacalności m.in. fotowoltaiki na Dolnym Śląsku można usłyszeć niemalże wszędzie. W rzeczywistości jeżeli właściciel budynku decyduje się na montaż profesjonalnej oraz dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej, może liczyć na spore zyski związane z produkcją energii elektrycznej.

Jeśli instalacja będzie dobrze usytuowana oraz zamontowana zgodnie ze wszystkimi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa można liczyć na produkcję sporych ilości energii elektrycznej. Wiąże się to z dużymi jej nadwyżkami, które mogą być oddawane bezpośrednio do sieci publicznej. Oddając energię można liczyć na dopłaty ze strony państwa, a więc czysty zysk.

Dodatkowo właściciel instalacji fotowoltaicznej otrzymuje całkowicie darmowy prąd dla całego budynku i okolicy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że montaż instalacji fotowoltaicznej opartej na panelach krzemowych może wrócić się z nawiązką już nawet po kilku latach nieprzerwanego działania.

Comments are closed.