Palety z odzysku w transporcie produktów konsumpcyjnych – co mówią przepisy BHP
12 października 2022 at 11:37 By Redakcja
Palety stosowane są powszechnie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je również w branży spożywczej do transportu różnego rodzaju towarów. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z palet używanych z odzysku. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu i dowiedzieć się, czy faktycznie jest ono korzystne i zgodne z przepisami BHP.
Czym są palety z odzysku?
Palety z odzysku to te, które poddawane są naprawie, a następnie trafiają ponownie do obiegu. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, a także wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Palety trafiają bowiem znów do użycia, a nie są wyrzucane i utylizowane. Ich naprawa to korzystne finansowo rozwiązanie, które pozwala znacząco zmniejszyć wydatki przedsiębiorstwa.
Na czym polega naprawa palet?
Dokładny zakres napraw palet zależy głównie od tego, jakie uszkodzenia się na nich pojawiły. W przypadku braku któregokolwiek z elementów musi być on uzupełniony, a następnie konieczne jest zweryfikowanie stanu technicznego naprawionej palety. Ma to na celu ocenić, czy po przeprowadzonej naprawie nadaje się ona do dalszego użytkowania. Wymianie bardzo często podlegają również uszkodzone fragmenty drewna, które należy usunąć i zastąpić nowymi. Palety są bowiem narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, przez co mogą one np. pękać.
Firmy zajmujące się profesjonalną naprawą palet oceniają, czy konkretny egzemplarz nadaje się do naprawy, a także do ponownego użytku. Dzięki temu te, które nadają się jedynie do utylizacji nie zostają wprowadzone do ponownego obiegu.
Jak bezpiecznie korzystać z palet z odzysku?
Przepisy BHP określają zasady, jakich należy przestrzegać korzystając z palet przemysłowych. Nie są one jednak inne dla tych, które są nowe, a inne dla palet z odzysku. Najważniejsze jest to, aby dopuszczone do użytku były w pełni sprawne, a tym samym zapewniały bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.
Istotną kwestią jest sprawdzony producent palet, aby już od początku nie było problemów z ich psuciem się. Ponadto bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio dbać o palety, co pomoże przedłużyć ich żywotność. Są one przede wszystkim narażone na działanie wilgoci, dlatego powinny być odpowiednio zaimpregnowane oraz zabezpieczone. Miejsce, w którym składowane są palety powinno być suche oraz przewiewne, a palety mokre odizolowane od suchych. Jeśli będą one nieprawidłowo przechowywane to może to osłabić ich nośność, a to z kolei stanowi bezpośrednie niebezpieczeństwo dla osób, które pracują z nimi na co dzień. Podstawowym zabiegiem konserwacyjnym jest impregnacja palet. Powinna ona odbywać się przy wykorzystaniu odpowiednich środków, które zabezpieczą ich powierzchnię przed niekorzystnym działaniem wilgoci oraz pleśni.
Każda paleta dopuszczona do ponownego użytku po przeprowadzonej naprawie muszą zostać potwierdzone gwoździem certyfikującym. Jest to uniwersalne oznaczenie, które pozwala stwierdzić, że paleta po naprawie nadaje się do użytku, a korzystanie z niej jest bezpieczne.
Jak przebiega naprawa palet?
Do przeprowadzenia skutecznej naprawy palet niezbędne są odpowiednie sprzęty, a także wykwalifikowani specjaliści posiadający niezbędne do tego umiejętności. Urządzenia manualne najczęściej wykorzystywane w takich naprawach to przede wszystkim młoty pneumatyczne, podcinarki oraz różnorodne wycinarki. Ich używanie w procesie naprawy jest dość czasochłonne i wymaga sporego nakładu pracy, ale dzięki temu palety z odzysku w niczym nie odbiegają go nowych. Bardzo ważne jest bowiem zachowanie precyzji, która pozwoli usunąć uszkodzone elementy i przeprowadzić skuteczną naprawę. Bardzo często stosuje się także sprzęty wspomagające, które mają ułatwić pracę oraz nieco odciążyć osoby je wykonujące. W tym celu najczęściej wykorzystywane są specjalistyczne regulowane stoły z piłami, które z łatwością je przecinają. Cały proces zaczyna się od dokładnych oględzin oraz oceny, czy konkretna paleta nadaje się do naprawy. Określany jest także ogólny poziom zniszczeń. Kolejnym krokiem jest usunięcie z niej uszkodzonych części, a także metalowych elementów. Następnie są one zastępowane nowymi, a cała paleta jest ponownie zbijana przy wykorzystaniu maszyn pneumatycznych.
Korzystanie z palet z odzysku niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala sporo zaoszczędzić, a także korzystnie wpływa na środowisko naturalne.
Comments are closed.