BHP w przemyśle

Okulary ochronne w przemyśle – jak wybrać właściwe?

13 listopada 2017 at 08:33 By

ochrona oczu okulary BHP ochronne

Okulary ochronne są niezbędnym elementem, który zapewni bezpieczeństwo i komfort pracy.  Zarówno przy wykonywaniu cięższych robót, jak i przy tych lżejszych w powietrzu unosi się mnóstwo pyłków, nieczyszczeń, odpadów, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego wzroku.

Praca w wysokich temperaturach lub przy chemicznych substancjach także stanowi niebezpieczeństwo. Obecnie producenci oferują nam różnorodne wersje okularów ochronnych, które różnią się cechami, kształtem i wykonaniem. Jak wybrać odpowiedni model?

Przeznaczenie okularów ochronnych

Zakup okularów powinien być przemyślany pod kątem ich przeznaczenia. Okulary przeznaczone stricte do ochrony przed pyłem będą posiadały bardziej zabudowany kształt, dopasowujący się do kształtu twarzy. W przypadku okularów chroniących przed wysoką temperaturą okulary są wykonywane z trwałych i odpornych na jej działanie materiałów, podobnie jak okulary chroniące przed oparami substancji chemicznych czy rozbryzgami roztopionego metalu. Pracując w wysokich temperaturach okulary będą wyposażone w przylegającą do skóry gumę, która zapobiegnie gromadzeniu się pary wodnej od wewnętrznej strony.

Soczewki w okularach

Okulary ochronne do pracy w przemyśle mogą być bezbarwne – przezroczyste lub mogą posiadać odpowiednie przyciemnienie. Soczewki należy dobrać zależności od wykonywanej pracy. Jeśli konieczne jest patrzenie w np. jasny promień, laser, ogień koniecznie należy wybrać wersje przyciemniane. Również gdy pracujemy na świeżym powietrzu przyciemniane szkiełka zapewnią dobrą widoczność w każdych warunkach.

Waga okularów ochronnych

Mimo, że parametr ten może nie wydawać się najważniejszy jest dość znaczący, pracując przez dłuższy czas w okularach, ich zbyt duża waga może stać się uciążliwa. Według badań wynika, że zbyt duży ciężar okularów często skłania pracowników do ich ściągnięcia i pracy bez nich, do stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Warto jednak pamiętać, że z drugiej strony zbyt niska waga okularów może świadczyć o niskiej jakości materiałów, z których są wykonane.

Komfort noszenia

Komfort noszenia jest bardzo ważnym elementem, bez którego możemy spodziewać się, że pracownicy mimo obowiązku nie będą chcieli pracować w okularach. Dokładne wykończenie, gładkie brzegi oraz możliwość regulowania opaski zagwarantują wygodę podczas użytkowania. W przypadku okularów ochronnych bez opaski warto wybrać modele posiadające zaczepki na uszach, które sprawią, że nie będą zsuwały się nawet podczas intensywnej pracy. Zaleca się zakupienie okularów ochronnych wykończonych naturalnymi materiałami takimi jak skóra, które nie będą powodowały odparzeń i otarć podczas pracy.

Niezależnie od tego do jakiego rodzaju prac będą wykorzystywane okulary ochronne, podczas zakupu koniecznie należy skupić się na ich wysokiej jakości wykonania oraz na wykończeniu. Okulary koniecznie muszą być dobrane do konkretnej pracy, gdyż tylko wtedy będą mogły zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz ochronę pracowników.

 

Comments are closed.