Technologie

Nowoczesne systemy przeładunkowe

20 lipca 2018 at 09:45 By

Niezależnie od tego, w jakiej firmie niezbędne jest wykorzystanie strefy przeładunkowej, już w procesie jej projektowania konieczne jest zadbanie o zastosowanie właściwych urządzeń oraz elementów najwyższej jakości.

Zdecydowanie się na skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technicznych może przynieść wiele korzyści, które umożliwiają sprawne przeprowadzenie procesów oraz zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Bogate wyposażenie gwarantuje, że zarówno centra logistyczne, dystrybucyjne, zaplecza centrów handlowych, będą w stanie pełnić swoje zadania we właściwy sposób.

Producenci systemów przeładunkowych starają się zapewnić jak najwyższą jakość swoich produktów, która zagwarantuje szybki przeładunek przy zachowaniu wszystkich parametrów technicznej i wysokiej funkcjonalności. Ponadto kluczowe jest zastosowanie odpowiednio trwałych materiałów, które umożliwią wykorzystywanie danego produktu przez wiele lat.

Nowoczesne systemy przeładunkowe a bezpieczeństwo pracy

Bardzo często podczas procesów przeładunkowych wykorzystywane są różnego rodzaju bramy, pomosty, uszczelnienia, które powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb indywidualnego klienta tak aby nie stanowiły zagrożenia podczas ich wykorzystywania.

Koniecznie muszą one spełniać również określone normy dotyczące bezpieczeństwa i eksploatacji, które są narzucona między innymi przez Unię Europejską. Obecnie producenci elementów składających się na systemy przeładunkowe szczególną uwagę zwracają na zagwarantowanie maksymalnej ochrony towarów przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi jakie mogą pojawić się podczas załadowania lub ich wyładowania. Jest to niezwykle istotny aspekt zwłaszcza w przypadku branży spożywczej czy farmaceutycznej.

Aby zagwarantować maksymalną higienę oraz izolację od czynników zewnętrznych, ważne jest zapewnienie jak najdokładniejszego oddzielenia produktów od świata zewnętrznego, przez co coraz więcej przedsiębiorców wykorzystuje różnego rodzaju kołnierze uszczelniające. Są one projektowane z uwzględnieniem ich intensywnej eksploatacji, więc świetnie sprawdzają się w każdych warunkach. Ponadto zapobiegają one utracie energii i posiadają współczynnik przenikania ciepła wymagany obecnie w budownictwie. Wykorzystanie wysokiej jakości nowoczesnych materiałów i tworzyw gwarantuje, że będą one w stanie służyć przez wiele lat.

Oprócz bezpieczeństwa towarów bardzo ważne jest również zapewnienie maksymalnej ochrony pracowników, a także kierowców. Aby zagwarantować, że podczas przeładunku samochód dostawczy nie odjedzie ani się nie stoczy, stosuje się kliny oraz bardzo często naprowadzacze kół, dzięki którym manewrowanie pojazdem staje się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze.

Dodatkowe systemy wspierające bezpieczeństwo

Do ochrony pojazdu mogą służyć również odbojniki, które pochłaniają siłę uderzenia samochodu ciężarowego dokującego na stacji przeładunkowej. Podstawowym i jednocześnie wyjątkowo ważnym elementem, który wpływa na funkcjonowanie całej strefy przeładunkowej jest sprawnie funkcjonująca brama.

Przeładunek

Bramy przemysłowe są otwierane do góry, a obecnie powszechnie wykorzystuje się panele segmentowe. Dzięki nim możliwe jest optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz pozostawienie wolnego miejsca zarówno przed jak i za wjazdem. Bramy są wyposażone w nowoczesne systemy automatycznego otwierania, dzięki któremu można, bez konieczności używania siły fizycznej, otworzyć bramę oraz ją zamknąć. Istnieje również bardzo wiele innych elementów wchodzących w skład systemów przeładunkowych, między innymi doki przeładunkowe, domki dokowe, mostki przeładunkowe, różnego rodzaju platformy, podnośniki nożycowe czy śluzy uszczelniające.

W zależności od potrzeb są one dobierane do danego klienta, a obecnie ze względu na szeroki wybór możliwe jest dopasowanie produktu do warunków, w jakich będzie musiał on funkcjonować. Właściwe wybranie elementów składających się na system przeładunkowy w danej firmie, w fabryce czy magazynie optymalizuje procesy dystrybucji towarów, zwłaszcza gdy operację załadowczo-wyładowcze w danym miejscu odbywają się z dużą częstotliwością.

Comments are closed.