Budownictwo

Nowoczesne konstrukcje stalowe w praktyce

18 lutego 2023 at 10:37 By

Popularność konstrukcji stalowych nieustannie rośnie od wielu lat. Stosunkowo niski koszt materiałów i budowy obiektów wykonanych ze stali sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Zanim jednak do tego dojdzie istotne jest, aby poznać rodzaje i zastosowanie konstrukcji stalowych.

Konstrukcją stalową nazywamy wszystkie obiekty budowlane, których główne elementy nośne są wykonane ze stali, lub są większą częścią innych komponentów stalowych. Główną zaletą konstrukcji stalowych jest fakt, że elementy nośne przekazują niemal całkowite obciążenie na fundamenty, przez co zwiększa się wytrzymałość obiektu.

Nie bez powodu z konstrukcji stalowych wykonuje się takie obiekty jak hale magazynowe czy hale produkcyjne lub mosty. Stal uważana jest za materiał odporny na różne warunku atmosferyczne, dzięki czemu czas eksploatacji budowli znacznie się wydłuża. Warto również wspomnieć, że stal nie jest droga, w porównaniu do materiałów niezbędnych w budownictwie żelbetowym.

Rodzaje konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe można dzielić na wiele rodzajów, biorąc pod uwagę ich schemat statyczny, przeznaczenie czy rodzaj zastosowania. Klasyfikuje się je najczęściej subiektywnie ze względu na jej szerokie zastosowanie. Konstrukcje stalowe dobrze sprawdzają się nie tylko przy budowie hal produkcyjnych, ale także w przypadku obiektów mniejszych jak garaże, wiaty garażowe czy nawet kojce dla zwierząt.

Uniwersalna konstrukcja stalowa szkieletowo-prętowa?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów konstrukcji stalowych jest konstrukcja ze szkieletów prętowych, płaskich oraz przestrzennych. Często stanowią one podstawę do budowy hal stalowych, w których najważniejsza jest przestrzeń użytkowa. Pozwala to oszczędzić czas potrzebny do wybudowania obiektu z betonu, a ten rodzaj konstrukcji charakteryzuje się ogromną wytrzymałością. Konstrukcja szkieletowa świetnie nadaje się do stawiania ramowego szkieletu wewnętrznego w budynkach o dużej rozpiętości poprzecznej. Można ją także wykorzystać w budownictwie mieszkalnym, do wznoszenia konstrukcji dachów w budynkach żelbetowych. Konstrukcja sprawdzi się także w projektowaniu ramowych instalacji przemysłowych.

Konstrukcja stalowa cięgnowa – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Przy dachach o dużej rozpiętości sprawdzi się konstrukcja cięgnowa. Do takich dachów zalicza się na przykład efektowne zadaszenie stadionów, nierzadko z elementami przeszkolonymi. Konstrukcję cięgnową używa się także do projektowania wiszących, dzięki czemu zyskują piękny efekt wizualny.

Konstrukcja stalowa powłokowa – przydatna tylko w przemyśle?

Konstrukcje powłokowe są zazwyczaj dedykowane do budowy zbiorników z blach stalowych. Można w nich przechowywać ogromne ilości cieczy lub produkty sypkie. W tych konstrukcjach elementem nośnym zbiornika jest powierzchnia, którą wykonuje się z zespawanych blach stalowych.

Jak można wykorzystać konstrukcje stalowe?

Konstrukcji stalowych nie wykorzystuje się tylko w przemyśle, gdzie powstają hale magazynowe, hale produkcyjne, a nawet galerie handlowe. Nierzadko znajdują one zastosowanie również w innych sferach życiach – na przykład w budownictwie mieszkalnym.

Z konstrukcji stalowych w łatwy sposób można postawić domki ogrodowe, które będą służyły jako magazyn na narzędzia lub różnego rodzaju garaże (ocynkowane, akrylowe, z zadaszeniem). Stal równie dobrze sprawdzi się przy wykonywaniu projektów bram garażowych lub wiat. Niektórzy decydują się także na postawienie stalowych kojców dla psów lub dobrej jakości ogrodzenia.

Konstrukcje stalowe – znajdą zastosowanie w życiu codziennym?

Budowle stawiane z konstrukcji stalowych znajdują szerokie zastosowanie w naszej codzienności. Decyduje się na nie coraz więcej osób ze względu na niskie koszty budowy oraz późniejszego utrzymania. Inwestując w garaż lub wiatę warto zastanowić się, czy odporna na warunki atmosferyczne stal nie będzie korzystnym rozwiązaniem.

Comments are closed.