Technologie

Największe zalety inwestycji w system RCP

9 maja 2022 at 09:58 By

Elektroniczna ewidencja czasu pracy to rozwiązanie, które obecnie jest coraz częściej wykorzystywane w różnych firmach. Pozwala ono zastąpić dotychczasowe metody rejestrowania czasu pracy osób zatrudnionych w firmie, które zazwyczaj polegały na prowadzeniu listy obecności lub zapisywaniu czasu pracy w podobny sposób. System RCP znacząco zmienia sposób ewidencjonowania czasu pracy i pozwala usprawnić ten proces. Warto więc wiedzieć czym jest system RCP i dlaczego warto w niego zainwestować i wdrożyć w swojej firmie?

Czym jest system RCP?

System RCP (System Rejestracji Czasu Pracy) to nowoczesne rozwiązanie, które zastępuje tradycyjne metody ewidencjonowania czasu pracy osób zatrudnionych w danej firmie. W tym przypadku część zadań, jakie dotychczas spoczywały na barkach osób odpowiedzialnych za kontrolowanie czasu pracy pracowników w firmie, zostaje zautomatyzowanych poprzez wdrożenie urządzeń rejestrujących oraz identyfikatorów. Urządzenia wykorzystywane w tym systemie to rejestratory czasu prazy oraz np. karty zbliżeniowe, breloki czy innego rodzaju elektroniczne identyfikatory imiennie, które posiada każdy pracownik i które służą do potwierdzenia swojej obecności na miejscu pracy. Oznacza to, że pracownik, przychodząc do pracy, rejestruje swoją obecność, a podczas wyjścia potwierdza, że zakończył pracę. Oprócz tego pracownik może w ten sposób zarejestrować wyjście służbowe czy też prywatne, wprowadzać urlopy, zwolnienia i inne nieobecności. Dzięki temu można zrezygnować całkowicie z różnego rodzaju list obecność i innych tego typu rozwiązań, ponieważ ewidencjonowanie czasu pracy odbywa się automatycznie, poprzez potwierdzanie obecność na miejscu pracy za pomocą imiennego identyfikatora. 

Dlaczego warto zainwestować w system RCP?

System RCP to rozwiązanie, które ma wiele zalet i pozwala znacząco usprawnić działanie firmy w zakresie ewidencjonowania czasu pracy. Dzięki temu, że rejestracja czasu pracy za pomocą tego systemu jest w znacznej części automatyzowana, to w bardzo prosty sposób można kontrolować wyjścia i wejścia pracowników i tym samym unikać różnego rodzaju błędów w ewidencjonowaniu. Ponadto operator systemu ma możliwość dodawania do systemu nowych pracowników czy też przypisywania ich do określonych grup, które funkcjonują w strukturze firmy. Pozwala to dużo łatwiej zarządzać czasem pracy i dużo skuteczniej go kontrolować.

System RCP wpływa również pozytywnie na dyscyplinę wśród pracowników. Każda osoba zatrudniona w firmie ma świadomość, że jej czas pracy jest dokładnie rejestrowany, przez co wszelkie spóźnienia, nieobecności czy inne sytuacje będą od razu zapisywane w systemie. Oprócz tego system ten jest także dużo wygodniejszy i bardziej intuicyjny, przez co rejestrowanie swojego czasu pracy, jest bardzo proste i nie stwarza żadnych problemów, nawet dla nowych pracowników.

System RCP może również współpracować z systemami kadrowo-płacowymi, przez co eksportowanie danych z systemu do innych programów służących do rozliczania pracowników jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Pozwala to ułatwić pracę osobom odpowiedzialnym za kadry i płace w firmie. Dodatkowo może to sprawić, że koszty prowadzenia firmy zostaną zredukowane, ponieważ dzięki systemowi RCP i zautomatyzowaniu wielu procesów, mniej osób będzie musiało zajmować się ewidencjowaniem czasu prawy i wynagrodzeniem pracowników.

System Rejestrowania Czasu Pracy często współdziała z systemami kontroli dostępu, przez co może on służyć również do kontrolowania tego, kto aktualnie znajduje się na terenie firmy. Ponadto system ten uniemożliwia wejście do firmy osobom, które nie mają do tego uprawnień, co również podnosi poziom bezpieczeństwa w firmie.

Comments are closed.