Najczęstsze przyczyny incydentów przy frezowaniu
4 czerwca 2021 at 12:21 By Redakcja
Nawiązując do statystyk wypadków związanych z pracą przy ciężkich maszyn, niestety ciągle przybywa. Trend ten podyktowany jest wieloma czynnikami, chociaż w przeważającej części w incydent wpleciony jest błąd ludzki. Dzisiaj przyjrzymy się najpopularniejszym zagrożeniom i ich następstwom w odniesieniu do prac przy frezarkach.
Typowe zagrożenia, jakie grożą pracownikom frezarek
Przede wszystkim w Polsce dalej kuleje przestrzeganie przepisów BHP. Prawda jest taka, że w zdecydowanej części przypadków przykrych konsekwencji można byłoby uniknąć właśnie dzięki przestrzeganiu podstawowych zaleceń obsługi urządzenia. Konsekwencje te są nieraz bardzo poważne, dlatego tak ważne są odpowiednie środki zapobiegawcze.
Podstawowym zagrożeniem, na jakie narażeni są operatorzy frezarek, to niebezpieczeństwo skaleczenia się, a nawet odcięcia części ciała. Zaskakująco często dochodzi do wypadku podczas czyszczenia pozostałych wiórów po skończonej pracy. Jest to czynność, podczas której należy zachować szczególną uwagę.
Kolejnym czynnikiem, przy którym dochodzi często do wypadku to uderzenie, nierzadko zakończone zgnieceniem części ciała przez upadające ciężkie części lub głowic frezarskich.
Następna rzecz, która ma stałe miejsce na liście statystyk incydentów w obecności frezarek, to poparzenia wynikające z wytrysku płynów eksploatacyjnych. Jest to tylko jedno z zagrożeń mających swoją genezę w nieprawidłowym serwisie maszyny.
Nierzadko zdarza się tak, że nienadające się już do użytku frezy powodują bardzo nierówne i dodatkowo zaostrzone szlify. Narażamy wówczas nie tylko siebie, ale i osoby trzecie na skaleczenia.
Ostatnim – chociaż równie istotnym – punktem, na jaki zwrócimy uwagę to ubiór roboczy. Jest rzeczą absolutnie nieakceptowalną noszenie zużytej lub nieprzeznaczonej do danego stanowiska odzieży. Zaskakująco często dochodzi do wciągnięcia kawałka materiału do maszyny, co może grozić trwałym kalectwem a nawet śmiercią!
Nie jest w naszej intencji rozsiewać strach i niepokój wśród pracowników frezarek. Chcemy tylko zwrócić uwagę i podkreślić, że praca na frezarce nie musi być wcale niebezpieczna, jeżeli tylko będziemy przestrzegać podstawowych przepisów i słuchać własnego… głosu rozsądku.
Jeżeli posiadają państwo jakiekolwiek pytania w kwestii frezarek lub związanym z nimi bezpieczeństwem – zapraszamy serdecznie do kontaktu przez formularz JLBMET – frezowanie Szczecin.
Comments are closed.