Maszyny i urządzenia

Najczęściej wdrażane modernizacje sterowania maszyn i urządzeń produkcyjnych

28 września 2022 at 15:06 By

maszyna

Rozwój rynku przemysłowego z roku na rok jest coraz większy, a co za tym idzie, wszystkie przedsiębiorstwa muszą za nim nadążać, by nie wypaść z obiegu. Czasem jednak rozwój uniemożliwiają maszyny produkcyjne, a zakup nowych nie wchodzi w skład budżetu firmy. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeprowadzenie modernizacji tych maszyn i urządzeń.

Na czym polega modernizacja maszyn?

Na wstępie warto dodać, że takie działanie jest często niemożliwe do wykonania samodzielnie przez pracowników firm, dlatego czasem modernizacja polega na znalezieniu odpowiednich specjalistów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu wykonają ją za nas.

To oni przeprowadzają właściwą modernizację maszyn, to znaczy ich unowocześnienie poprzez specjalne metody, dzięki którym jakość pracy znacznie wzrośnie. Ogólnie rzecz biorąc, dotyczy ona różnego rodzaju napraw i regeneracji stałych oraz ruchomych połączeń, obróbki i odtwarzania właściwej geometrii maszyn oraz wzmacniania ich fundamentów.

Na jakich maszynach wykonuje się modernizacje?

Odpowiedź jest prosta – na praktycznie wszystkich używanych w danym przedsiębiorstwie. Największy sens ma jednak modernizacja tych maszyn, których produkcję dawno wstrzymano, ponieważ wszelkie części wymienne nie są już wytwarzane i ciężko byłoby dłużej na nich funkcjonować bez wprowadzenia odpowiednich unowocześnień.

Maszyny i urządzenia produkcyjne, takie jak np. formy wytryskowe czy silniki napędowe mają jednak to do siebie, że choć każdą z nich można poddać modernizacji, to jednak wszystko zależy od tego, jaki sposób unowocześnienia się wybierze. Jeśli nieodpowiedni, wówczas może się zdarzyć, że nie będą one działać prawidłowo, dlatego warto mieć to na względzie.

Jakie rodzaje modernizacji wyróżniamy?

Wiele firm przeprowadzających modernizacje ma w swojej ofercie takie rodzaje jak:

  • Modernizacje układu sterowania
  • Modernizacje układu bezpieczeństwa
  • Modernizacje linii produkcyjnej i linii pakującej
  • Modernizacje układów hydraulicznych

Najbardziej powszechnymi i najbardziej opłacalnymi są jednak modernizacje sterowania maszyn. Zalicza się do nich wiele czynności opisanych poniżej, które w mniejszym lub większym stopniu zahaczają o pozostałe rodzaje modernizacji. Dzięki tej wielofunkcyjności mogą unowocześniać naprawdę duże ilości maszyn produkcyjnych.

Jakie czynności wykonuje się przy modernizacji sterowania?

Chcąc przeprowadzić taką modernizację, fachowcy zaczynają najczęściej od analizy pracy istniejącego systemu. Następnie unowocześnia się szafy sterownicze poprzez bardziej zaawansowane technologie, podzespoły czy urządzenia. Jeśli to konieczne, to fachowcy muszą wymienić całkowicie układy sterowania danych maszyn i linii produkcyjnych,  jeśli jednak można się bez tego obejść, to po prostu rozbudowują je, by zwiększyć ich funkcjonalność.

Dodatkowymi czynnościami w tym zakresie mogą być:

  • Wymiana układu bezpieczeństwa – wszystkich czujników, rygli, pilotów itp.
  • Przeniesienie starych sterowników do nowej platformy
  • Rozbudowanie układów pneumatycznych
  • Wymiana napędów na bardziej nowoczesne
  • Montaż wizyjnych stacji kontroli

Wszystko po to, by jak najbardziej zwiększyć wydajność pracy maszyn, ułatwić pracownikom operowanie nimi i co za tym idzie zwiększyć ich bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Jakie są zalety modernizacji?

Jednym z najbardziej pożądanych rezultatów modernizacji, przemawiającym za jej wykonaniem, jest usprawnienie całego procesu produkcyjnego. Dawniej stosowane technologie już się nie sprawdzają, dlatego, aby skutecznie prześcigać konkurencję, należy wprowadzać coraz to nowe rozwiązania. Modernizacje na to pozwalają dzięki wymianie jedynie drobnych komponentów, całe urządzenie zaś może działać lepiej, szybciej i bezpieczniej.

maszyna

W kwestii bezpieczeństwa warto też dodać, że systematyczne unowocześnianie całych systemów sterowania maszyn jest w stanie zmniejszyć ryzyko awarii i napraw do praktycznie minimum, dzięki czemu firma może bardzo wiele zaoszczędzić nawet pomimo inwestycji w modernizacje.

Podsumowanie

Jak więc można zauważyć modernizacje sterowania maszyn, jak i jakiekolwiek inne mają na celu przede wszystkim służyć pracodawcom i pracownikom w codziennym procesie produkcji. Jest to wręcz niezbędny proces, by cała firma mogła prawidłowo prosperować na rynku i cieszyć się najlepszymi wynikami. Innymi słowy, by przynosić jak największe zyski, przedsiębiorstwa muszą iść z duchem czasu i technologicznych rozwiązań.

Comments are closed.