Budownictwo

Montaż sufitów podwieszanych – przegląd usługodawców

20 czerwca 2014 at 11:51 By

W czasie prac wykończeniowych w mieszkaniach i biurach właściciele lub deweloperzy prawie zawsze zastanawiają się nad wyjątkowym i dającym efekty dodatkiem, który może nadać przestrzeni użytkowej innego wymiaru i zdecydowanie doda im wyrazu. Rozwiązaniem będą sufity podwieszane, które stają się coraz popularniejsze.

Sufit podwieszany to wyjątkowa metoda wykończenia stropu. Zamiast często spotykanych białych sufitów można zastosować alternatywny sposób montażu i w zależności od zachcianek uzyskać wygładzoną bądź możliwą do modelowania powierzchnię. Takiego rodzaju stropy to właśnie sufity podwieszane, które zwykle mają kilka funkcji – jedną z nich jest zamontowanie oświetlenia – w dowolnych miejscach można zastosować nienagrzewające się żarówki LED – innym atutem jest uzupełnienie miejsca pomiędzy właściwym sufitem a dopiero dodaną warstwą, wełną mineralną, która skutecznie wyciszy przestrzeń pomiędzy piętrami.

Najczęstszym wybieranym przez budujących materiałem, z którego powstaje sufity podwieszane jest płyta kartonowo-gipsowa, która stanowi okładzinę sufitu, ten zaś umieszcza się na stelażu z profili stalowych. Koniecznymi składowymi podczas nadawaniu lokalom innowacyjnego oblicza będą również:

  • blachowkręty
  • kołki szybkiego montażu (do mocowania elementów stelaża)
  • taśma zbrojąca
  • gips szpachlowy (do spoinowania płyt)Sufit2

Jeśli zabieramy się samodzielnie za budowanie sufitu podwieszanego musimy pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać części kotwicujące. Jednostkowe dopasowanie do sufitu to tutaj istotny wymóg. Oprócz technicznych wymagań, takich jak należyty rozstaw blachowkrętów mocujących lub odległość wkrętów od krawędzi płyty, wypada również pamiętać o tym by nie obciążać sufitu właściwego za mocno. Może to spowodować rychłą katastrofę budowlaną. Elementy takie jak lampy czy półki wiszące powinny być przymocowane bezpośrednio do stropu, nie do osobnej warstwy, którą właśnie tworzymy.

Źródło zdjęcia: Epic Fireworks na Flickr

Tagi: , , , ,