Maszyny i urządzenia

Klimatyzacja do mieszkania

19 lutego 2023 at 12:00 By

klimatyzacje w mieszkaniach

Wzrastające z roku na rok średnie temperatury dają się we znaki wszystkim. Jedyną ucieczką od letnich upałów bywa czasem biuro, w którym pracownicy z ulgą cieszą się chłodnymi, klimatyzowanymi pomieszczeniami. I choć mieszkańcy domków jednorodzinnych często decydują się na instalację klimatyzatorów również we własnej posiadłości, mieszkańcy bloków zwykle nie zdają sobie sprawy z takiej możliwości. Klimatyzację w mieszkaniu posiadać można. Co więcej, niesie ona za sobą wiele korzyści i wcale nie musi być kosztowna. Co warto wiedzieć o klimatyzacji w mieszkaniu?

Dwa podstawowe typy klimatyzacji

Klimatyzatory są zwykle kojarzone z modułami typu split, w których przypadku część odpowiadająca za odciąganie gorącego powietrza montowana jest wewnątrz pomieszczenia, a element wydmuchujący powietrze na zewnątrz budynku. Niestety, nie wszyscy zarządcy bloków mieszkalnych chcą wyrazić zgodę na montaż klimatyzacji na elewacji budynku. Zanim zostanie więc podjęta decyzja o wyborze klimatyzacji, warto uzyskać zgodę odpowiednich władz. A jeśli nie zostanie ona wydana? Istnieje drugi typ klimatyzatorów, tak zwane klimatyzatory przenośne. Są to urządzenia dostępne na szeroką skalę w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a montaż wymaga jedynie podłączenia do prądu i odprowadzania powietrza na zewnątrz na przykład przez okno. Klimatyzatory te mają jedną zasadniczą wadę: chłodzą wyłącznie jedno pomieszczenie i zwykle są znacznie głośniejsze od klimatyzatorów typu split.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora?

Ważną kwestią dotyczącą klimatyzatorów jest poziom emitowanego przez nie hałasu. Urządzenia typu split posiadają większość głośnych elementów zamontowanych poza mieszkaniem. Niestety, w przypadku kiedy zarządca nie zgadza się na jego montaż, należy rozejrzeć się za cichymi klimatyzatorami przenośnymi. Jeśli producent deklaruje, że w trybie pracy klimatyzatora poziom głośności nie przekroczy 30 dB, komfort życia w pomieszczeniu z klimatyzatorem nie powinien znacząco się obniżyć.

Ważne jest również zużycie energii. Klimatyzatory to urządzenia elektryczne, a więc mogą mieć znaczy wpływ na wysokie rachunki za prąd. Podczas zakupu klimatyzatora warto więc szukać tych oznaczonych klasą energatyczną A+++. Wiele urządzeń posiada też dedykowany tryb oszczędny, który pozwala ograniczyć wydatki na klimatyzację do koniecznego  minimum. Najkorzystniejszą opcją są jednak klimatyzatory z inwerterem, który ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Płynna i automatyczna regulacja liczby obrotów wentylatora pozwala zaoszczędzić nawet do 40% kosztów energii. Rozwiązanie takie sprawdzi się idealnie w małych pomieszczeniach, zwłaszcza gdy właściciel nie potrzebuje by temperatura była bardzo niska. W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii doboru odpowiedniego dla nas klimatyzatora do mieszkania we Wrocławiu lub okolicy, zachęcamy do skontaktowania się z firmą OZElider.

klimatyzatory

Dlaczego warto montować klimatyzację w mieszkaniach?

Dla wielu osób upalne lato jest prawdziwym testem wytrzymałości. Złe samopoczucie, nieustanne zawroty głowy i uczucie duszenia się we własnym domu potrafią popsuć radość z zaglądającego do środka słońca. Wysoka temperatura dokuczliwa jest jednak nie tylko w dzień, ale i w nocy – jeśli w pokoju jest zbyt ciepło, zdrowy i spokojny sen jest praktycznie niemożliwy. Gorące powietrze w pomieszczeniach jest też często bardzo wilgotne, co wyłącznie pogarsza sytuację. Klimatyzator jest rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów. Znacząca poprawa komfortu życia za sprawą jednego urządzenia to prawdziwa rewolucja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Bonusem jest też fakt, że przebywanie w chłodniejszym mieszkaniu ułatwia aklimatyzację w wychłodzonym miejscu pracy i może wpłynąć na poprawę ogólnej odporności organizmu.

Jedną z zalet nowoczesnych klimatyzatorów jest też energooszczędność. Klimatyzator może służyć zarówno do obniżania, jak i podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę nowoczesny design, na który stawia coraz więcej producentów można powiedzieć, że klimatyzatory są znacznie estetyczniejszą wersją elektrycznych grzejników.

Comments are closed.