Maszyny i urządzenia

Jak wybrać odpowiednią tarczę do cięcia aluminium?

12 marca 2018 at 13:22 By

Piła tarczowa należy do jednych z podstawowych narzędzi profesjonalisty. Dziś chyba nie można sobie wyobrazić prac stolarskich bez jej użycia

Piły tarczowe umożliwiają cięcie różnego rodzaju materiałów. To narzędzia służące do prostoliniowego cięcia. Przeznaczone są głównie do pracy z pilarkami ręcznymi oraz stołowymi. Poradzi sobie z cięciem drewna, płytek ceramicznych, betonu, aluminium. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów pił tarczowych, więc każdy znajdzie odpowiednią piłę dla siebie.

Od czego zacząć selekcję pił tarczowych do cięcia aluminium?

Bogata oferta specjalistycznych sklepów czy sklepów budowlanych gwarantuje znalezienie pił tarczowych dopasowanych do naszych potrzeb. Znajdziemy pilarki ręczne, ukośne oraz stołowe. Jednym z podstawowych elementów przy wyborze jest określenie, do cięcia jakich materiałów będziemy z niej korzystać. Pilarki tarczowe wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia elementów drewnianych takich jak deski, płyty OSB czy panele podłogowe. Można je użyć również do cięcia plastikowych rur. Do wszechstronnych pilarek tarczowych należą ukośnice. Poradzą sobie zarówno z drewnem, tworzywem sztucznym oraz metalem. Sprawdzą się przy pracach remontowych, docinaniu profili aluminiowych czy listew.

Zastosowanie pił tarczowych

Wykorzystuje się je także podczas prac na budowie, warsztacie, stolarni czy w domowym majsterkowaniu, zwłaszcza w pracach wykończeniowych czy ogrodowych. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, zgodny z naszymi potrzebami. Jeśli chodzi o metale lekkie, takie jak aluminium, nie musimy mieć bardzo ostrych tarcz tnących. Ostre tarcze są głównie stosowane do grubych i twardych materiałów. Nie oznacza to jednak, że możemy decydować się  na jakąkolwiek tarczę, bez głębszego zastanowienia.

Odpowiednio dobrana tarcza tnąca pozwoli nam wykonywać cięcia pod różnym kątem, w różnych warunkach i z różną prędkością.

Rodzaj produktu uzależniony jest również od tego, w ramach jakiego urządzenia będzie on stosowany. Ważna jest między inny jego wielkość. Każdy rodzaj piły tarczowej jest dostosowany do cięcia pewnej grupy materiałów. Przy wyborze piły trzeba o tym pamiętać.

Cechą charakterystyczną pił jest dostosowanie konstrukcji ostrza zębów do cięcia materiału o określonych właściwościach. Dzięki temu osiąga się dużą wydajność.

Jeśli piła będzie posiadać dużo drobnych zębów przy tej samej średnicy tarczy, tym cięcie będzie czystsze. Warto również mieć na uwadze, to, że im grubszy materiał, tym większy powinien być ząb. Zastosowane do budowy pił tarczowych wysokiej jakości materiały połączone z ich precyzyjną obróbką aluminium, zapewniają długowieczną i bezpieczną pracę.

Piły tarczowe do metalu są przeznaczone dla osób, które profesjonalnie zajmują się cięciem metalu. Na wydajność pracy ma wpływ rozmiar oraz stan i wielkość ząbków piły. Mniejsze wykonują dokładniejsze cięcie nie pozostawiając poszarpanej powierzchni. 

Comments are closed.