Jak wybrać kocioł z podajnikiem?
24 maja 2021 at 16:42 By Redaktor MK
Postępujące w coraz szybszym tempie zmiany klimatyczne zmuszają miliony ludzi do wymiany pieca na kocioł nowszej generacji.
Pojawiają się rozwiązania przynoszące coraz większy komfort, przejawiający się przede wszystkim brakiem konieczności zaglądania do pieca co kilka godzin i narażania się na kontakt z toksynami uwalnianymi w procesie spalania. Pojawia się jednak pytanie: jaki kocioł będzie najlepszy? Tutaj skupimy się na rodzajach pieców pod względem typu podajnika.
Kotły grzewcze ekologiczne – co wybrać?
Piece starszej generacji, potocznie nazywane “kopciuchami” są praktycznie zabójstwem dla naszej planety. Opalane często mokrym paliwem, przyczyniającym się do podwyższenia emisji spalin, są jedną z najważniejszych przyczyn postępujących zmian klimatycznych.
Ich przeciwieństwem stają się piece ekologiczne, w których wykorzystywane są metody spalania redukujące emisję zanieczyszczeń, czemu szczególnie sprzyja fakt, że cały proces odbywa się przy zamkniętych drzwiczkach, praktycznie bez ingerencji zewnętrznej. Wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje podajników: ślimakowy i tłokowy, inaczej określany szufladowym. Jakie są ich najważniejsze plusy i minusy? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.
Piece z podajnikiem ślimakowym – korzyści i słabości rozwiązania
Plusy
Podajnik ślimakowy wykorzystuje się najczęściej w piecach opalanych paliwem stałym. W rurze podajnika znajduje się wykonany z żeliwa lub ze stali ślimak, odpowiadający za przekazywanie paliwa do komory spalania. Plusem jest możliwość kontrolowania pieca poprzez sterownik, dzięki któremu zaglądanie do niego nie jest konieczne nawet przez kilka dni. Paliwo jest aplikowane od dołu, co umożliwia zastosowanie metody spalania go od góry, co jest jedną z metod generujących najmniej zanieczyszczeń.
Minusy
Niektórym nie odpowiada niewielki rozmiar pojemnika na popiół, pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem jakości stosowanego paliwa spada ilość popiołu. Co więcej, piece z podajnikiem ślimakowym służą na ogół do spalania tylko jednego rodzaju paliwa – jest to najczęściej pellet, ekogroszek lub biomasa niedrzewna.
Kolejną słabością podajnika jest to, że ulega on zablokowaniu w sytuacji, gdy próbujemy palić w piecu mokrym opałem, niemniej jednak konstrukcja podajnika umożliwia usunięcie zatoru bez konieczności rozbiórki.
Piece z podajnikiem tłokowym – plusy i minusy
Plusy
Nazwa podajnika pochodzi od sposobu jego działania. Na zasadzie ruchu tłokowego, podajnik nabiera jedną porcję paliwa, przesuwa ją do komory spalania, po czym cofa się, by nabrać kolejną. Plusem pieca z podajnikiem tłokowym jest większa dowolność w zakresie doboru rodzaju paliwa. To ogromna korzyść, zważywszy na to, że można swobodnie przetestować, który rodzaj opału najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Tego rodzaju kocioł c.o. z podajnikiem na ogół bardzo rzadko ulega awariom, a do tego nie jest konieczne wygaszanie go podczas czyszczenia.
Minusy
Rozwiązanie to nie jest jednak tak idealne, jakby się mogło wydawać. Podobnie jak w przypadku pieca z podajnikiem ślimakowym, zastosowane paliwo nie może być mokre, dlatego że wówczas dojdzie do zablokowania podajnika.
Czy wady powyższych rozwiązań mogą się nam przysłużyć?
To warte uwagi pytanie, gdyż jak nam wszystkim wiadomo, piece starej generacji nie blokowały się ze względu na użycie mokrego paliwa. Niemniej jednak każdy świadomy konsument wie już, jak katastrofalne w skutkach jest korzystanie z mokrego opału. Powstająca w procesie spalania smoła, w połączeniu z parą wodną, znacznie szybciej osadza się w kominie, tworząc z czasem kolejne warstwy, podnosząc ryzyko wybuchu pożaru. Co więcej, dawniej konieczne było otwieranie pieca, by dorzucić opał, a to oznaczało kontakt z substancjami smolistymi, przedostający się do naszego organizmu.
Stosowanie pieców nowoczesnej generacji praktycznie nam to uniemożliwia. Blokując się przy mokrym paliwie, piec wymusza na nas stosowanie jak najlepszej jakości paliwa, dzięki czemu nasz stan zdrowia nie ulega pogorszeniu, a do tego ilość spalin emitowanych do środowiska ulega znacznemu zmniejszeniu.
Kotły grzewcze ekologiczne – nowa generacja w służbie natury!
Zautomatyzowanie procesu ogrzewania domu i zmniejszenie ilości spalin to najważniejsze cele wymiany kotłów grzewczych na egzemplarze nowej generacji. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto porównać także ceny obu rozwiązań i zaopatrzyć się w wybrany piec w sklepie stawiającym jedynie na sprawdzone rozwiązania. Oferuje je m.in. Producent Kotłów MCE.
Comments are closed.