Informacje Przemysłowe

Jak odpowiednio utylizować żarówki?

24 października 2022 at 13:31 By

żarówki

Każda żarówka kiedyś przestanie działać. Dzieje się tak nawet w sytuacji, gdy przedmiot ten jest odpowiednio użytkowany i mamy do czynienia z najnowszym energooszczędnym modelem. Co należy zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia żarówki? W takiej sytuacji kluczowa jest poprawna utylizacja.

Do jakiej kategorii śmieci zaliczamy żarówki? Dlaczego nie można wyrzucać żarówek do odpadów zmieszanych?

Jeśli chodzi o żarówki, to trzeba pamiętać, że zużyte egzemplarze zaliczają się do tzw. elektrośmieci. Kategoria ta odnosi się do zużytego, całkowicie wyeksploatowanego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Oficjalna, pełna nazwa tego typu przedmiotów to: Zużyty Sprzęt Elektryczny  i Elektroniczny, co daje akronim ZSEE.

Żarówki to jeden z powszechnie wykorzystywanych rodzajów elektrośmieci, ale nie jedyny. Co jeszcze można zaliczyć do tej kategorii? Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich rodzajów urządzeń:

  • sprzęt RTV, w tym między innymi monitory, telewizory, laptopy i komputery, drukarki, skanery, smartfony czy kserokopiarki,
  • artykuły gospodarstwa domowego AGD, czyli żelazka, mikrofalówki, urządzenia klimatyzacyjne, chłodziarki itp.,
  • pozostałe akcesoria zasilane za pomocą akumulatora lub baterii. Można do tej kategorii zaliczyć na przykład zużyte tonery, baterie, akumulatory czy akcesoria ogrodowe.

Dlaczego utylizacja żarówek jest niezbędna?

Obowiązek utylizacji żarówek nie jest bezpodstawny. Wręcz przeciwnie; takie działanie jest podyktowane motywami ekologicznymi; poprzez utylizację tego typu przedmiotów można zadbać o dobry stan środowiska naturalnego. Poprawnie wykonana utylizacja baterii daje szerokie możliwości w zakresie recyklingu. Według różnych szacunków możliwe jest odzyskanie – w zależności od typu żarówek – odzyskanie nawet 80 proc. zawartych w nich substancji. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyraźnie ograniczyć rozmiary eksploatacji środowiska naturalnego.

Ponadto, w żarówkach znajdują się takie potencjalnie szkodliwe dla środowiska naturalnego substancje jak na przykład rtęć. A zatem, jeśli dojdzie do niewłaściwego obchodzenia się z tego typu odpadami, ryzyko zanieczyszczenia fauny oraz flory znacząco wzrasta.

Jak prawidłowo utylizować żarówki? Czy trzeba za to płacić?

To, w jaki sposób należy podejść do utylizacji, jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Jeśli chodzi o zwykłe żarówki, które tradycyjnie zużywane przez dziesięciolecia, sytuacja nie jest zbyt skomplikowana. Ponieważ głównymi częściami składowymi są w takim przypadku elementy metalowe oraz szklane, takie żarówki nie powinny powodować większego problemu dla środowiska naturalnego. Taki stan rzeczy oznacza, że wrzucenie zużytych komponentów z tej kategorii do kosza przeznaczonego na zmieszane odpady nie powinno sprawić większego problemu.

Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że tradycyjnie stosowany typ żarówek jest już coraz rzadziej spotykany zarówno w Polsce, jak i na terenie innych krajów. Zamiast tego wykorzystuje się takie rozwiązania jak na przykład żarówki LED-owe oraz świetlówki. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o postępowanie ze zużytymi egzemplarzami.

Generalnie, stare żarówki LED należy umieszczać w specjalnie przygotowanym do tego celu kontenerze lub zbiorniku na tzw. elektrośmieci. Dzięki temu zakłady gospodarki odpadami komunalnymi będą wiedziały, w jaki sposób postępować z danym rodzajem odpadów. Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o świetlówki.

żarówki

Odbiór elektrośmieci

Wyrzucenie żarówki do kosza przeznaczonego na elektrośmieci to często stosowane, ale nie jedyne dostępne rozwiązanie. Oprócz tego część klientów decyduje się na oddawanie zbędnych elementów oświetlenia w sklepach z wyposażeniem dla domu.

Kolejnym z rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością w ostatnich latach, jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się takimi usługami jak odbiór elektrośmieci. Taki sposób działania może być przede wszystkim wygodny z punktu widzenia przedsiębiorstw. Dotyczy to w szczególności podmiotów, które dysponują znaczną liczbą pomieszczeń biurowych lub mają dużą powierzchnię magazynową czy produkcyjną. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż w szczególności w większych firmach wzrasta zużycie oświetlenia, a tym samym poziom eksploatacji żarówek itp. W efekcie częstsza staje się konieczność wymiany zużytych elementów oświetlenia na nowe.

Ponieważ takie podmioty jak np. B2B Recykling oferują bezpłatny odbiór elektrośmieci z Wrocławia, klienci nie muszą obawiać się o ewentualne koszty związane z utylizacją zużytych żarówek.

Comments are closed.