Technologie

Jak mierzyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

23 października 2022 at 20:06 By

panele fotowoltaiczne

Różnego rodzaju systemy działające na odnawialnych źródłach energii zyskują w ostatnich latach sporo na popularności. Jest to spowodowane głównie rosnącą świadomością ekologiczną wśród społeczeństwa, rosnącymi cenami energii, ale także tym, że produkcja własnej energii jest bardzo opłacalnym i praktycznym rozwiązaniem. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu, są z pewnością mikroinstalacje fotowoltaiczne, które obecnie można spotkać we wielu gospodarstwach domowych. Instalacje tego typu mogą być montowane zarówno na dachach domów, jak i na gruncie przy pomocy specjalnych konstrukcji.

Mogą się one również różnić od siebie mocą, w zależności od zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. Bardzo ważną kwestią w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz ich mocy jest oczywiście ich wydajność, która to decyduje o tym, jak sprawnie działa instalacja i czy jest ona opłacalna w danym przypadku. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób mierzy się wydajność paneli fotowoltaicznych, od czego uzależniona jest ich wydajność, a także jakie czynniki mają wpływ na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jak mierzy się wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych to bardzo złożony parametr, który można zmierzyć, jednak wymaga to wzięcia pod uwagę bardzo wielu różnych czynników, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na działanie ogniw fotowoltaicznych. Punktem wyjścia jest z pewnością moc paneli, która określa, ile energii są one w stanie wyprodukować w sytuacji, gdy będą pracować z pełną mocą. W rzeczywistości jednak rzadko zdarza się tak, aby panele pracowały z pełną mocą i całą wyprodukowaną energię transportowały bezpośrednio do instalacji elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Chcąc więc obliczyć wydajność paneli, trzeba wziąć pod uwagę ich sprawność działania, która nigdy nie wynosi pełnych 100%, a także różnego rodzaju straty energii, które występując w procesie m.in. jej przekształcania czy transportowania. Sprawności paneli może się też różnić w zależności od warunków, jakie obecnie panują na zewnątrz, czyli np. prędkości wiatru, temperatury otoczenia itd. Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest również poziom nasłonecznienia, który bezpośrednio wpływa na to, jak dużo energii będzie w stanie wyprodukować panel fotowoltaiczny. Na ten czynnik ma wpływ zachmurzenie, zacienienie paneli przez różnego rodzaju przeszkody jak np. drzewa, budynki, elementy konstrukcyjne budynku itd., czy też zabrudzenie paneli lub ich przykrycie przez śnieg. Chcąc więc obliczyć wydajność paneli, trzeba wziąć pod uwagę każdy z tych czynników, ponieważ tylko wtedy można liczyć na wynik zgodny z rzeczywistością.

panele fotowoltaiczne

Jakie czynniki wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne to komponenty, które przystosowane są do długotrwałej pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nowoczesne i coraz skuteczniejsze metody ich produkcji oraz zaawansowane rozwiązanie technologiczne, sprawiają, że obecnie dostępnie w sprzedaży panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo dobrą żywotnością, która według producentów może sięgać 40 lat, a nawet więcej. Oczywiście niezbędnym wymogiem jest tutaj odpowiednie użytkowanie i regularne dbanie o panele fotowoltaiczne.

Mimo że panele fotowoltaiczne we Wrocławiu stworzone są do montażu na zewnątrz, przez co odporne są na różnego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne, to nie oznacza to, że tego typu czynniki wcale nie wpływają na żywotność paneli. Mimo tego, że są to komponenty bardzo odporne to wysoka temperatura, zalegający śnieg, lód, grad, wiatr przenoszący różnego rodzaju zanieczyszczenia i elementy, które mogą uszkodzić powierzchnię paneli, to czynniki, które w sporym stopniu wpływają na żywotność tego elementu instalacji fotowoltaicznej. Warto więc o tym pamiętać i starać się uchronić panele przed ich działaniem.

Spory wpływ na żywotność paneli ma również to, czy zostaną one prawidłowo zamontowane i czy nie posiadają one jakichś wad fabrycznych. Jeśli panel został nieprawidłowo złożony lub uszkodzony podczas produkcji, to z pewnością dużo szybciej ulegnie on uszkodzeniu lub zużyciu, niż panel w pełnie sprawny. Warto więc o tym pamiętać i dokładnie sprawdzić działanie poszczególnych paneli, po ich montażu i konfiguracji. Można w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się montażem i badaniem działania instalacji fotowoltaicznych.

Comments are closed.