Maszyny Przemysłowe

Gdzie wykorzystuje się sprężarki śrubowe?

12 września 2018 at 14:06 By

sprężarka śrubowa

Do różnego rodzaju działań w przemyśle potrzebne jest sprężanie powietrza do pożądanego ciśnienia. Urządzeniami, które gwarantują taki efekt, są sprężarki śrubowe, zwane inaczej kompresorami. Poprzez zasysanie powietrza z atmosfery i oczyszczanie go dostarczają czysty gaz niezbędny do produkcji w wielu dziedzinach. A gdzie konkretnie stosuje się sprężarki śrubowe?

Sprężarka śrubowa – co to takiego?

Sprężarki śrubowe to wydajne i energooszczędne urządzenia, które wykorzystując powietrze pobrane z atmosfery, są w stanie zapewnić czyste gaz potrzebny w zakładzie pod odpowiednim ciśnieniem. Zazwyczaj sprężarki dostarczają gaz o ciśnieniu od kilku do kilkunastu barów. Jako że automatyzują produkcję, są trwałe i wydajne, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach produkcji, zapewniając jednocześnie sterylne warunki pracy, co też nie jest bez znaczenia, na przykład przy produkcji wyrobów farmaceutycznych.

Kompresja gazów – gdzie się ją stosuje?

Istnieje wiele metod kompresji, czyli sprężania gazów, w tym powietrza, niemniej w ostatnich latach na rynku dominują sprężarki śrubowe. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest czyste, wręcz sterylne powietrze, pozbawione wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pyły, bakterie, wirusy czy pozostałości olejów. Oprócz tego, że powietrze jest czyste, to ma też ciśnienie wyższe od ciśnienia atmosferycznego i właśnie ta cecha powoduje, że jest tak przydatne w różnych dziedzinach.

Budownictwo i chłodnictwo – to tam króluje stosowanie sprężarek śrubowych

Jest kilka dziedzin przemysłu, który nie byłby w stanie funkcjonować na dużą skalę bez wykorzystania sprężarek śrubowych. Jednymi z nich są budownictwo i chłodnictwo. Sprężarki wykorzystuje się w procesie spawania czy piaskowania i nie tylko.

sprężarka śrubowa

Bowiem jeśli chcielibyśmy pomalować naszą ścianę w domowym korytarzu farbą natryskową, to konieczne będzie właśnie wytworzenie sprężonego powietrza. A jeśli chcemy wkręcić coś za pomocą wkrętarki czy też zeszlifować, także będziemy potrzebowali sprężonego powietrza, by wymienione urządzenia w ogóle spełniały swoją rolę, a to zapewnią nam właśnie sprężarki.

Sprężarki śrubowe w transporcie

Wiadomo, że samochody nie ruszają ot tak, niemniej jednak mało który właściciel pojazdu dokładnie wie, jak to się dzieje, że jego auto w ogóle rusza sprzed domu. Niebagatelne znaczenie w tym procesie mają właśnie sprężarki śrubowe, które znajdują zastosowanie w systemach rozruchowych w silnikach typu Diesel i to zarówno w samochodach, jak i na przykład statkach. Sprężarki wykorzystuje się też w układach hamulcowych aut i lokomotyw elektrycznych. A może w przyszłości powietrze sprężone przy użyciu sprężarek śrubowych stanie się naszym samochodowym paliwem? Kro wie, zwłaszcza że już w 2013 roku we Francji zaprezentowany hybrydowy samochód napędzany silnikiem spalinowym i właśnie sprężonym powietrzem.

Sprężarki śrubowe w medycynie – bo korzysta z nich każdy z nas, nawet o tym nie wiedząc!

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, sprężarki powietrza, w tym i te śrubowe, znajdują zastosowanie w sytuacjach, w których nigdy byśmy się tego nie spodziewali, nie zdając sobie sprawy, jaka technologia nas otacza. Dlaczego? Ponieważ powietrze sprężone do odpowiedniego ciśnienia przy pomocy sprężarek śrubowych możemy znaleźć w gabinecie dentystycznym – do napędzania urządzeń, w szpitalach – do pracy respiratora wspomagającego oddychania u pacjentów czy w trakcie rehabilitacji, by osoba ćwicząca zmagała się z większym oporem.

Czym czyścisz swojego laptopa, czyli sprężarki śrubowe w elektronice

Nie wszystko można wyczyścić z pomocą wody w kranie, dlatego do usuwania zabrudzeń w urządzeniach elektronicznych stosuje się powietrze sprężone przy użyciu sprężarek śrubowych. Jeśli zanosisz swojego laptopa do wyczyszczenia, to informatyk czy też pracownik serwisu wyczyści Twój komputer właśnie wykorzystując sprężone powietrze.

 

Comments are closed.