Informacje Przemysłowe

Folia stretch – jak wybrać najlepszą?

10 sierpnia 2022 at 14:36 By

folia

Pakowanie różnego rodzaju paczek czy też zabezpieczanie ładunków przed transportem wymaga stosowania odpowiednich rozwiązań i materiałów, które pozwolą skutecznie ustabilizować towar i zapobiec jego uszkodzeniem podczas transportu.

W tym celu wykorzystuje się oczywiście różnego rodzaju opakowania czy też w przypadku paczek materiały wypełniające. Jednak jednym z najpopularniejszych i najpotrzebniejszych materiałów o takim zastosowaniu jest oczywiście folia stretch.

Czym jest folia stretch?

Folia stretch to specjalna elastyczny i bardzo rozciągliwy materiał, który wykorzystywany jest do opakowywania różnego rodzaju rzeczy czy też łączenia poszczególnych produktów lub towarów w większe partie np. w celach transportowych. Zazwyczaj w produkcji tego typu folii wykorzystuje się tzw. liniowy polietylen o niskiej gęstości w skrócie LDPE. Folia ta jest bardzo lekka, ma właściwości termokurczliwe, a ponadto jest odporna na działanie różnego rodzaju kwasów zasad i soli jednocześnie stanowi skuteczną barierę dla wody. Folie stretch można w bardzo prosty sposób poddawać procesom recyklingu, przez co nie mają one tak negatywnego wpływu na środowisko, jak inne wyroby z podobnych materiałów. Zazwyczaj folie te występują w wersji przeźroczystej, co znacząco ułatwia identyfikację towaru zapakowanego za pomocą tego typu folii. Czasami jednak konieczne jest ukrycie towaru i uniemożliwienie jego rozpoznania, do czego świetnie nadają się folie stretch w kolorze czarnym, które nie są transparentne.

Do czego służy folia stretch?

Folia stretch to materiał, który wykorzystywany jest bardzo szeroko w wielu różnych branżach. Zazwyczaj jednak znajdują on zastosowanie szczególnie w przemyśle i logistyce. Folia stretch to idealne materiał do owijania palet oraz zabezpieczania różnego rodzaju przesyłek i ładunków na czas transportu. Materiał tego typu nie tylko pozwala chronić towary przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również stanowi skuteczną barierę dla wilgoci i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest on powszechnie stosowany w magazynach, sklepach oraz różnego rodzaju firmach świadczących usługi transportowe. Warto jednak pamiętać, że folia stretch, nie jest wykorzystywana jedynie w przemyśle, ponieważ bardzo często znajduje ona zastosowanie również podczas codziennych czynności w gospodarstwach domowych. Folia tego typu może służyć do owijania żywności, po to, aby zachować jej świeżość, ale jest także niezbędnym materiałem przy różnego rodzaju przeprowadzkach czy pracach remontowych, kiedy to konieczne jest przetransportowanie wyposażenia w inne miejsce lub jego zabezpieczenie.

Rodzaje folii stretch

Na rynku można obecnie znaleźć kilka rodzajów folii stretch, które różnią się od siebie sposobem wykonania lub też właściwościami, jakie dana folia posiada. Folie tego typu z pewnością można podzielić na folie ręczne, które nakłada się ręcznie lub za pomocą ręcznych dyspenserów oraz folie maszynowe stworzone specjalnie z myślą o urządzeniach, które będą z nich korzystać. Folie te różnią się z pewnością od siebie rozciągliwością oraz odpornością na to rozciąganie. Ponadto folie maszynowe mogą również powracać do swojego pierwotnego kształtu po odkształceniu. Ponadto na rynku można znaleźć również folie pre-stretch, które są już wstępnie rozciągnięte i przez to charakteryzują się znacznie mniejszą grubością od standardowych folii. Przylegają one również znacznie lepiej nowi ja nago towaru, a także są łatwiejsze w aplikacji, ponieważ nie wymagają użycia sporej siły przy naciąganiu.

folia

Dodatkowo folię stretch można również podzielić ze względu na metodę jej wykonania. W tym celu może być wykorzystana tzw. metoda BLOWN, która polega na roztopieniu żywicy, która następnie rozdmuchiwana jest w dwóch kierunkach i schładzana, lub metoda CAST, która polega na rozlaniu roztopionej żywicy po specjalnie przygotowanej formie, która następnie rozciągana jest maszynowo i w końcowym etapie schładzana.

Jaką folię stretch wybrać?

To jaką folię stretch wybrać, zależy w głównej mierze od tego, jakie będzie jej zastosowanie. Jeśli szukamy materiału do pakowania lekkich przedmiotów z pewnością folia pre-stretch będzie najlepszym wyborem, ponieważ jest znacznie cięższa od standardowej folii, co przekłada się na oszczędność i mniejsze zużycie materiału. Ponadto bardzo ważne również to, aby wybierać folię dobrej jakości i tutaj z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie folia CAST wyprodukowana przez naszą firmę, która charakteryzuje się wysoką jakością, wytrzymałością oraz trwałością.

Comments are closed.