Budownictwo

Czyszczenie i inspekcja studni – w jaki sposób wykonuje się te czynności

1 marca 2019 at 10:46 By

czyszczenie studni

Studnia głębinowa, jak wiele innych miejsc, które znajdują się wśród obiektów użytkowych gospodarstwa domowego, powinna być regularnie poddawana przeglądom. O tym, że studnie koniecznie trzeba czyścić i dezynfekować wie bardzo mało osób, a warto pamiętać, że dbanie o studnie pozwala na polepszenie jakości wody pitnej.

Liczba przeglądów zależy jednak od rodzaju ujęcia, a także częstotliwości użytkowania. Wpływ na częstotliwość serwisowania ma również uwarunkowanie geologiczno-klimatyczne. Woda w niektórych warunkach ulega zanieczyszczeniu przez napływ do studni gleby, tworząc na jej dnie muł. Osad to świetne siedlisko wszelkich bakterii oraz mikroorganizmów powodujących ciężkie choroby. Ich zwiększony rozwój sprawia, że studnia przestaje spełniać swoją podstawową funkcję i dostarcza do domostwa brudną wodę. W długo zanieczyszczonym środowisku, na ścianach studni rozwijają się również inne bakterie, które są niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Ze względu na te dane nie można zaniedbać monitorowania czystości sanitarnej. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie regularnego czyszczenia i dezynfekcji studni. Oficjalnie zaleca się, aby inspekcja studni przebiegała minimum raz na dwa lata. W jaki jednak sposób przeprowadza się te czynności?

Inspekcja studni – co obejmuje i jak się ją wykonuje?

Częste inspekcje studni zapewniają poprawną eksploatacje systemu wodnego, a także zapobiega przerwom w dostawach świeżej wody oraz powstawania niebezpiecznych dla organizmu mikroorganizmów. Kontrole obejmuje przede wszystkim takie elementy jak dezynfekcja studni, systemów przepływowych wody do domostwa, a także wszystkich pomp.

Do tego zadania lepiej wynająć zewnętrzną firmę, której pracownicy z najwyższą starannością sprawdzą sieć wodociągową, a następnie jakość obudowy, czystość w zbiornikach, a także sprawność pomp, zaworów i innych elementów, które mają za zadanie dostarczyć czystą wodę.

Przebieg inspekcji studni – jak przeprowadza się te czynności?

Profesjonalna firma zajmująca się kontrolą studni na początku określa stopień rentowności istniejącej już instalacji, a następnie przygotowuje plan serwisu i konserwacji. Inspekcja obejmuje także test wszystkich funkcji mechanicznych oraz elektrycznych układów pompujących, całego okablowania i urządzeń sterujących. W dalszej kolejności przeprowadzają testy, a także analizują związki chemiczne, które znajdują się w wodzie przy każdym ujściu. Ostatnim krokiem jest przepłukanie zbiornika, odkażenie według zaleceń sanepid oraz wszystkich instalacji ciągnących. Klienci po zakończonej inspekcji otrzymują dokumentację.

Inspekcja studni głębinowej za pomocą kamery rewizyjnej – czy jest skuteczna?

Specjalistyczne firmy oferują również bardziej nowoczesne rozwiązania podczas inspekcji studni – za pomocą kamery rewizyjnej. To także dokładniejszy sposób na sprawdzenie, czy studnia jest sprawna i bezpiecznie można korzystać z wody. Kamera wprowadzona do studni jednocześnie zapisuje wszystkie dane, które pozyskuje. W taki sposób bada się studnie zazwyczaj przy odbiorze nowej studni bądź rekonstrukcji starej, przed zakończeniem okresu gwarancyjnego bądź, wedle uznania, raz do roku przy obowiązkowej inspekcji.

Inspekcja kamerą rewizyjną ułatwia również pracę związaną z czyszczeniem i konserwacją studni, a także w usuwaniu powstałych zatorów. Dzięki temu możliwa jest dokładna inspekcja studni.

Na czym polega czyszczenie studni – przebieg procesu

Proces czyszczenia studni nie jest skomplikowany, ale jego wykonanie warto zlecić profesjonalnej firmie, która sporządzi protokół inspekcji i będzie wiedziała, które elementy wymagają czyszczenia, a które drobnej naprawy bądź wymiany.

Czyszczenie studni rozpoczyna się od wypompowania całej znajdującej się w niej wody, a następnie wybraniu warstwy mułu i osadu, który psuje jakość wody. Kolejnym krokiem jest dokładnie czyszczenie chemiczne, zwłaszcza tych elementów, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Dezynfekcja jest wykonywana wedle zaleceń Sanepidu – przeprowadza się ją głównie w instalacji wody pitnej w budynku. Po oczyszczeniu wnętrza studni wykonuje się uzupełnienie podsypki żwirowej, uzupełnioną o specjalny żwir filtracyjny. Ostatnim krokiem jest wykonanie drobnych napraw oraz zdezynfekowanie wody chlorem po zakończeniu usługi.

Dlaczego regularna inspekcja i czyszczenie studni jest tak istotna?

Dobra jakość wody, a przede wszystkim fakt, że jest zdrowa i bezpieczna dla domowników jest niezwykle ważna. Regularne inspekcja studni zapobiegnie rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, a także przedłuży czas jej eksploatowania. Warto to zadanie powierzyć profesjonalistom jak firma Bestgum.

Comments are closed.