Maszyny i urządzenia

Czujniki, tensometry i przetworniki w dźwigach i podnośnikach

24 stycznia 2020 at 10:10 By

tensometr

Stosowane w przemyśle różnego rodzaju dźwigi, podnośniki, żurawie oraz szereg innych maszyn wspomagają pracę z obiektami wielkogabarytowymi, umożliwiając ich podnoszenie i zmianę ich miejsca. Aby cała praca przebiegała bezpiecznie i bez zakłóceń, potrzebne są różnego rodzaju zabezpieczenia. Poniżej informacje na temat stosowanych czujników, tensometrów, przetworników, a także innych elementów bezpieczeństwa, stosowanych w dźwigach i podnośnikach. Czy zawsze są one wykorzystywane?

Zasada działania czujnika siły

Czujnik siły, inaczej nazywany również tensometrem, to niewielkie urządzenie, wykorzystywane w wielu maszynach, począwszy od drobnych sprzętów domowego użytku, skończywszy na maszynach stosowanych w masowej produkcji przemysłowej. Jego działanie polega między innymi na przeprowadzaniu pomiaru wagi, jaka oddziałuje na dane urządzenie, jednocześnie określając, czy nie zostały przekroczone normy, powyżej których dalsze obciążanie maszyny może grozić doprowadzeniem do niebezpiecznej sytuacji i uszkodzenia. Zaletą czujników siły jest to, że są one stosunkowo odporne na różnego rodzaju zakłócenia i wstrząsy, co podnosi poziom precyzyjności wykonywanego pomiaru. Co więcej, czujniki siły doskonale sprawdzają się nawet na nierównych powierzchniach- ich praca nie ulega zakłóceniu.

Czym się kierować, wybierając przetwornik?

Przetwornik to urządzenie kontrolujące poziom siły, która może wywierać działanie rozciągające lub ściskające. Dobierając właściwy przetwornik, musimy wiedzieć, z którym rodzajem siły mamy do czynienia, czy przetwornik ma mieć zastosowanie tylko do jednego z rodzajów siły, czy też będzie konieczne zastosowanie przetwornika w kombinacji obydwu rodzajów sił. Konieczne jest dostosowanie zakresu obciążenia pomiarowego, czyli tego, jakie jest maksymalny poziom dopuszczalnego ciężaru. Należy określić także, jaka jest dostępna przestrzeń na montaż przetwornika, jaki jest wymagany poziom dokładności, a także to, w jaki sposób będą wskazywane pomiary, np. poprzez analogowy sygnał wyjściowy, zewnętrzny wyświetlacz lub miernik mechaniczny.

Inne rodzaje czujników stosowanych w przemyślepodnośnik

W zakładach zajmujących się hurtową produkcją i dostarczaniem dóbr do klientów ważne jest zastosowanie szeregu różnych zabezpieczeń, dzięki którym zachowany jest poziom bezpieczeństwa. Odpowiedniego rodzaju czujniki wspomagają także optymalizacje całego procesu tak, aby w tym samym czasie osiągać lepsze wyniki pracy.

·         Czujnik linkowy

Jego działanie polega na zapobieganiu wywoływania krytycznych warunków przemieszczania towaru. Główne zastosowanie to dopasowanie prędkości pojazdu do określonego poziomu, a także ustawienie podnośnika na odpowiedniej wysokości tak, aby jak najbardziej usprawnić proces przetransportowania towaru.

·         Czujniki optyczne

Wykorzystuje się je do detekcji i pomiarach na różnych odległościach. W przypadku krótszego dystansu możliwe jest wykrywanie poszczególnych elementów maszyn, opakowania i inne wytwarzane towary. Czujniki tego typu znajdują zastosowanie w zakresie kontroli ilości wytwarzanych dóbr – określają poziom ilości materiałów sypkich oraz cieczy, kontrolują położenie elementów ruchomych i pełnią szereg innych ważnych funkcji.

·         Czujniki magnetyczne

Największe zastosowanie znajdują one w systemach kontroli dostępu i sytuacjach powiązanych z wykorzystaniem siłowników. Ich cechą szczególną jest możliwość detekcji elementów magnetycznych przez ścianki wykonane z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych.

Czy czujniki siły, tensometry i przetworniki zawsze znajdują się w dźwigach i podnośnikach? Ich główne zadania to kontrola poziomu wykorzystywanej siły oraz nadzór nad szeregiem innych czynników oddziałujących, zatem odpowiedź brzmi: tak. Stosowane zabezpieczenia różnić się mogą parametrami, zakresem mocy działania oraz szeregiem innych rzeczy, lecz zawsze są one wykorzystywane w sektorze przemysłowym.

Comments are closed.