Czujniki i czujniki ultradźwiękowe
29 stycznia 2018 at 09:58 By Redakcja
Czujniki różnego rodzaju służą do wyczuwania i wykrywania. Np., wody, cieczy przezroczystych i kolorowych oraz innych substancji. Wiele jest czynności, jakie posiadają czujniki. Stosowanie ich praktycznie w całym przemyśle, pozwala na wyprodukowanie wielu maszyn, które pomagają nam funkcjonować w życiu codziennym.
Czujniki ultradźwiękowe
Zadaniem czujnika ultradźwiękowego jest stosowany do wykrywania obiektów, zmiany poziomów cieczy różnego rodzaju. Dodatkowo, dzięki czujnikom możemy ustalić pozycję konkretnego przedmiotu lub substancji. Stałe, płynne oraz sproszkowane produkty, można wykryć i porównać za pomocą czujnika. Czujniki ultradźwiękowe są więc narzędziem uniwersalnym i bardzo dokładnym. Warto wiedzieć, że czujniki ultradźwiękowe znajdują swoje zastosowanie najczęściej tam, gdzie nie znajdują go czujniki optyczne.
Zasada działania czujników ultradźwiękowych
Najczęściej, zastosowanie czujników znajdujemy w automatyce przemysłowej. Dziś, dzięki rozwiniętej technologii, czujniki znajdują się praktycznie wszędzie. Są one w samochodach, w telefonach, w drzwiach obrotowych, w drzwiach garażowych oraz w wielu innych.
Zalety czujników ultradźwiękowych, są dość liczne. Mogą one wykrywać konkretne materiały. Poza tym, czujnik jest również w stanie wykryć pojazdy. Istnieją specjalne bariery, w których zamontowane są czujniki. Czujniki odpowiedniego typu mają za zadanie wykrywać pojazdy (np. przy parkingach i przejazdach granicznych). Ultradźwiękowe czujniki pozwolą więc na dokonywanie kontroli wjazdów.
Oprócz tego, czujniki ultradźwiękowe są w stanie wykryć niemalże każdą substancję. Ciecz taka jak woda, farby, lakiery, substancje odżywcze i chemiczne, są do wykrycia przez czujnik. Można zatem wykryć ich obecność oraz poziom, tak samo jak jego zmianę. Zatem czujniki znajdują swoje zastosowanie w fabrykach, mleczarniach lub w pracowniach chemicznych.
Co ciekawe, maszyny rolnicze również są wyposażane w tego typu czujniki. Rolnictwo, jako bardzo rozbudowana gałąź przemysłu, musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Czujnik ultradźwiękowy w rolnictwie wykonuje wiele zadań. Wysokość wysięgnika, który rozpyla oprysk na danym terenie (nawet na nierównej powierzchni), musi być ciągle kontrolowana. Czujnik znajduje się więc w każdej maszynie rolniczej.
Kolejnym, ciekawym zastosowaniem czujników ultradźwiękowych, jest zamontowanie ich w maszynach w różnych fabrykach. Nalewanie napojów do butelek, pakowanie słodyczy lub produktów spożywczych, składanie zabawek oraz produkowanie innych elementów i produktów, odbywa się za pomocą czujników. W wielu miejscach w maszynach znajdują się czujniki, które uruchamiają proces nalewania czy składania.
Rodzaje czujników
Marki, które produkują wysoką jakość czujników ultradźwiękowych, to Balluff oraz Siemens. W Polsce możemy je nabyć w internetowym sklepie z akcesoriami sieciowymi. Czujniki Balluff, cieszą się dużym zainteresowaniem dzięki niezawodności. Mogą one bowiem dokładnie ustalać odległość nawet z bardzo daleka. Liczenie obiektów oraz wykrywanie ich, to bardzo proste zadanie dla czujników. Czujniki marki Balluff są na całym świecie uznawane za jedne z najlepszych. Ich zastosowanie jest faktycznie wszechstronne, a technologia ich wykonania i działania jest na tyle nowoczesna, iż czujniki ultradźwiękowe sprawdzą się w każdej sytuacji i przy każdym urządzeniu.
Firma Siemens z kolei produkuje czujniki ultradźwiękowe, których zakres działania jest równie szeroki, co w przypadku marki Balluff. Czujniki ultradźwiękowe Siemensa mogą działać pod dużym rozstawem temperatur. Wiele jest sytuacji, w których możemy użyć czujników. Duża moc, polaryzacja, strefa działania, są dopasowywane do jakości i typu zastosowania danego modelu czujnika. Warto również wspomnieć o materiałach, z jakich tworzone są czujniki (najczęściej nikiel i mosiądz). Materiały są bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i dla maszyn.
Comments are closed.