Branża samochodowa – jak zautomatyzować produkcję?
4 kwietnia 2022 at 13:53 By Redaktor MK
Realia pracy we współczesnych przedsiębiorstwach, produkujących samochody. różnią się diametralnie od metod stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niegdyś, w przemyśle tym królowała stal, często uzupełniana drewnem.
W dzisiejszych czasach, drewniane elementy spotkać można tylko i wyłącznie na deskach rozdzielczych i w wykończeniach wnętrza najbardziej luksusowych pojazdów. Podstawę konstrukcji samochodów stanowią za to wysokiej jakości stopy aluminium, często wzbogacane w krzem, mangan czy nikiel. Ich podstawową cechą jest waga znacznie mniejsze niż w przypadku stali. Mimo to, wykazują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Oprócz tego, na szeroką skalę stosuje się stopy magnezu, które tak samo jak aluminium, są znacznie lżejsze od stali czy żeliwa. Poza tym, w trakcie ich odlewania można osiągnąć bardzo wysoki poziom precyzji. Swoje zastosowanie znajdują więc chociażby w precyzyjnym odlewaniu cienkich ścianek, takich jak na przykład drzwi samochodu. Spotkać je też można jednak w szkieletach koła kierownicy oraz foteli. Czy zmiany zachodzące w przemyśle motoryzacyjnym ograniczają się jednak tylko do wprowadzenia nowych stopów? Oczywiście nie. Drugą i jeszcze bardziej istotną zmianą jest postępująca automatyzacja linii produkcyjnych. Co ciekawe, proces ten nie zaczął się wczoraj. Pierwszym robotem pracującym przy produkcji samochodów był Unimate, w irlandzkiej fabryce General Motors. Miał on kształt elastycznego ramienia a swoją pracę na linii montażowej zaczął już w roku 1961. Współcześnie, bardzo podobne zadania pełnią wysoko wyspecjalizowane automaty montażowe. Zanim może jednak dojść do montażu, miejsce ma szereg innych procesów technologicznych. Stwarza to szerokie pole do zastosowania robotów, co pomaga usprawnić produkcję.
Kiedy tylko poszczególne panele zaczynają opuszczać tłocznię, rodzi się konieczność transportu tychże elementów do następnych stanowisk. Zastosowanie robotów oraz automatycznych podajników może znacząco odciążyć pracowników. Poza tym, zmniejsza to jednocześnie ryzyko uszkodzenia danych elementów. Przy wdrażaniu tego typu rozwiązań, trzeba jednak pamiętać by udźwig robota był dostosowany do wagi przenoszonych elementów. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia produktu lub nawet poważnych wypadków.
Współczesne mechaniczne ramiona, wizualnie przypominające dizajn legendarnego już Unimate’a, bardzo często stosowane są do spawania ze sobą poszczególnych elementów. Jest to podyktowane między innymi występującym obecnie na rynku niedoborem fachowców – taki robot z powodzeniem może zastąpić ludzkiego spawacza. W większości przypadków, urządzenie będzie też wykazywać się zdecydowanie większą precyzją i nie ulegać zmęczeniu. Poza tym, jak wiadomo, spawacze są grupą pracowników narażoną na dość wysokie ryzyko wypadku. Zastosowanie maszyn pozwala je wyeliminować.
Etapem, który bardzo często następuje po spawaniu jest lakierowanie. Henry Ford powiedzieć miał niegdyś, że odbiorca może dostać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie czarny. Zdanie to wypowiedział notabene o swoim Modelu T, który był pierwszym samochodem wyprodukowanym z użyciem ruchomej taśmy produkcyjnej. W czasach PRL samochody dostępne były w ledwie kilku kolorach. Współczesne auta dostępne są już jednak w wielu odcieniach i wariantach kolorystycznych. Zastosowanie robotów na etapie lakierowania pozwala na nałożenie farby ze zdecydowanie większą precyzją oraz na uchronienie pracowników przed toksycznymi oparami.
Jedną z najistotniejszych ról w produkcji samochodów roboty pełnią jednak trakcie montażu. Najważniejszą ich cechą jest tutaj wspominana wielokrotnie wcześniej wysoka dokładność. Na tym etapie jest to szczególnie ważne, gdyż źle dopasowane części mogą stworzyć poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika. Największą precyzję są w stanie osiągnąć wyspecjalizowane automaty montażowe. Pozwalają one zastąpić człowieka i sprawić by proces montażu odbywał się w pełni automatycznie. Prowadzi to do zmniejszenia wydatków i wzrostu bezpieczeństwa na terenie zakładu. Dodatkowo, automaty montażowe są w stanie pracować z o wiele większą prędkością niż ludzcy pracownicy. Takie w pełni zrobotyzowane stanowisko jest w stanie dodatkowo kontrolować na bieżąco jakość i stan składanych produktów. W połączeniu z nadzorem pracownika daje to możliwość dużo szybszego i precyzyjnego montażu elementów. Jak widać, w branży samochodowej, roboty są w stanie pomóc człowiekowi niemal na każdym etapie produkcji.
Comments are closed.