Maszyny i urządzenia

Automatyka do bram – przegląd możliwości

2 października 2019 at 08:24 By

automatyka do bram

Bramy są powszechnie wykorzystywane zarówno do użytku domowego jak i stanowią ważny element w każdym przedsiębiorstwie, firmie czy zakładzie produkcyjnym. Aby zwiększyć wygodę codziennego użytkowania bram, wiele osób decyduje się na zamontowanie napędu, dzięki któremu możliwe będzie jej otwarcie na odległość, w wygodny  sposób, bez konieczności wykorzystywania własnych sił.

Decydując się na zamontowanie napędu do własnej bramy znajdującej się na podjeździe domu, koniecznie należy zapoznać się ze wszystkimi aspektami, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Specjaliści zalecają zakup bramy od razu z napędem, dzięki temu zapewnione jest prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu, jego niezawodność, odpowiednie dopasowanie do ciężaru oraz właściwości fizycznych bramy.

O montażu automatyki warto pomyśleć już w momencie projektowania domu, ponieważ niezbędne jest odpowiednie doprowadzenie instalacji elektrycznej do miejsca przeznaczenia. Jeśli jednak chcemy skorzystać z napędu, a nasza brama funkcjonuje już na naszej posesji przez długi czas, również możemy zdecydować się na zakup odpowiedniego sprzętu.

Rodzaje automatyki do bram

Automatyka do bram to różnego rodzaju siłowniki oraz dodatkowe akcesoria sterujące. Głównego podziału automatyki można dokonać pod względem rodzaju bramy, do którego jest ona dopasowana. W ten sposób wyróżnimy automatykę do bram skrzydłowych, przesuwanych, garażowych i segmentowych przemysłowych.

Dodatkowo podczas zakupu i doboru automatyki możliwe jest zastosowanie elementów wspomagających, takich jak sterowanie radiowe, akcesoria zabezpieczające czy akcesoria sterujące. Warto zapoznać się przed zakupem z najbardziej popularnymi i znanymi rodzajami napędów do bram. Dzięki temu będziemy lepiej rozeznani na rynku i łatwiej będzie nam zdecydować się na dane urządzenie.

W przypadku dobierania napędu do bramy skrzydłowej możemy wybierać spośród wielu różnorodnych rodzajów napędów co jest spowodowane faktem, że bramy tego typu są najbardziej problematyczne w automatyzacji, w związku z tym producenci z roku na rok wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania.

Najczęściej wykorzystywanymi napędami w przypadku bramy skrzydłowej są napędy oparte na konstrukcji śrubowej (ślimakowej) lub hydraulicznej. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ten rodzaj urządzenia jest najtańszy, jednak posiada również wady w postaci organicznego rozwarcia bramy oraz brak możliwości ukrycia napędu co może negatywnie wpływać na walory estetyczne bramy.

automatyka do bram

Zdjęcie automatyki do bram użyczone ze strony grodex.pl

Możliwe jest również wykorzystanie napędu podziemnego do bram dwuskrzydłowych. Sposób ten nie jest często wykorzystywany i nie cieszy się wysoką popularnością ze względu na wysokie koszty instalacji oraz pracochłonne działania związane z montażem i konserwacją. Zaletą jest to, że napęd ten jest zupełnie niewidoczny co jest wyjątkowo ważne zwłaszcza w przypadku mocno zdobionych o wysokich walorach estetycznych, w których każdy dodatkowy element mocno rzuca się w oczy.

Innym rodzajem napędu są siłowniki z tak zwanym ramieniem łamanym. Są one wykorzystywane w bramach postawionych na słupach o dużych przekrojach poprzecznych, na przykład gdy są one wykonane z cegieł bądź kamieni. Zastosowania tradycyjnych rodzajów napędu nie pozwalałoby na otwieranie bramy na pożądaną szerokość.

Bardzo często zarówno w przypadkach bram prywatnych jak i przemysłowych wykorzystuje się model przesuwany. W przypadku siłowników dostosowanych do bram przesuwanych wykorzystuje się proste konstrukcyjnie motoreduktory oraz dodatkowe moduły sterujące. Napęd do bramy przesuwanej tego typu jest niedrogi, niezawodny, a samo montaż również nie stanowi większych trudności.

Comments are closed.