Technologie

Analizy akustyczne w środowisku pracy

14 października 2019 at 15:55 By

izolacje akustyczne

Mimo iż nowoczesne maszyny są o wiele bardziej funkcjonalne i wydajne, a ich rozmiary często są o wiele, wiele mniejsze niż jeszcze kilka lat temu bez utraty ich mocy, to jednak często nadal wytwarzają one bardzo duży hałas.

Może być on bardzo uciążliwy dla osób, które pracują w niewielkiej odległości od tego typu urządzeń. Aby nieco ograniczyć ten problem, warto regularnie dokonywać pomiarów akustycznych w przedsiębiorstwie i sprawdzać, czy pracownicy są odpowiednio przygotowani do pracy w takich warunkach, a także dowiedzieć się, czy istnieją innowacyjne rozwiązania, które mogą poziom hałasu obniżyć.

Jakie są zalety analizy akustycznej i kiedy warto się na nią zdecydować? Na czym dokładnie polega takie badanie? Sprawdź informacje poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Co daje analiza akustyczna i kiedy warto się na nią zdecydować?

Hałas w miejscu pracy występuje bardzo często i w praktycznie każdej branży. Jednakże hałas w lokalu handlowym czy na przestrzeni biurowej najczęściej nie jest niebezpieczny dla zdrowia pracowników i nie przeszkadza w profesjonalnym wykonywaniu swoich obowiązków, jak może mieć to miejsce w fabrykach i firmach przemysłowych różnego typu. W takich miejscach wykorzystywane są bardzo często duże maszyny, które generują dźwięki o wysokim i stałym natężeniu, co może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie pracowników. Z tego względu w zasadach z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zawarte są normy, które mówią o tym, jakie zabezpieczenia należy wprowadzać w przypadku określonego natężenia hałasu w miejscu pracy. Aby wiedzieć, jakie rozwiązania należy zastosować w firmie, niezbędna jest profesjonalna analiza akustyczna. 

Analiza akustyczna to specjalistyczne badanie, które pozwala na określenie natężenia hałasu w wybranym miejscu, na przykład w środowisku pracy. Podczas wykonywania standardowych, codziennych prac na hali produkcyjnej lub w innym pomieszczeniu przemysłowym, profesjonalna firma z użyciem odpowiednich narzędzi oraz urządzeń przemysłowych dokonuje pomiarów, a następnie analizuje wyniki. Dzięki temu wiadomo, jakie jest natężenie hałasu w poszczególnych sektorach, i można dowiedzieć się, jakie udogodnienia oraz niezbędne zabezpieczenia należy wprowadzić, aby pracownicy mieli zapewnione komfortowe oraz przede wszystkim zgodne z wymogami BHP warunki pracy.

Takie badanie jest bardzo ważne, ponieważ analiza akustyczna przeprowadzona na własną rękę pozwoli w porę wychwycić wszelkie niedoskonałości czy niedociągnięcia i umożliwi dopasowanie miejsce pracy do obowiązujących przepisów.

adaptacje akustyczne

Zdecyduj się na usługi świadczone przez prawdziwych specjalistów z tej branży

Dobrze przeprowadzona analiza akustyczna wymaga specjalistycznych narzędzi oraz urządzeń, a także ogromnej wiedzy oraz doświadczenia ze strony osób, które będą przeprowadzać dane badanie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niedokładne analizy dają mylne wyniki, co może mieć bardzo negatywny wpływ na komfort pracy oraz na zdrowie Twoich pracowników. A należy pamiętać, że to w obowiązku pracodawcy leży zapewnienie osobom zatrudnionym odpowiedniego sprzętu do pracy oraz odpowiedniego środowiska, które będzie zgodne z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W razie niedopilnowania odpowiednich parametrów również w kwestii natężenia hałasu pracodawca może zostać obciążony naprawdę wysokimi karami finansowymi oraz innymi sankcjami wobec jego firmy, a także dodatkowo będzie musiał pokryć wszelkie koszty związane z leczeniem jego pracowników, którzy w skutek zbyt dużego natężenia dźwięków w miejscu pracy mogą mieć na przykład uszkodzony słuch lub problemy neurologiczne.

Analiza akustyczna w środowisku pracy – w jakich branżach jest niezbędna?

Jeśli zależy Ci na tym, aby analizę akustyczną w Twoim przedsiębiorstwie przeprowadziła rzetelna i godna uwagi firma, to zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie zapoznaj się dokładnie z ofertą przedsiębiorstwa, ich dotychczasowymi realizacjami oraz z opiniami na temat wykonywanej przez nich pracy. Doskonałym wyborem będzie na przykład bardzo znana i uznana w środowisku firma LONGAR – której izolacje i adaptacje akustyczne są na wysokim poziomie. To renomowane przedsiębiorstwo z Wrocławia, które oferuje usługi na bardzo wysokim poziomie. Posiadają odpowiednie narzędzia i specjalistyczny sprzęt oraz przede wszystkim doświadczenie i aktualną wiedzę. Dzięki temu ich usługi są niezwykle profesjonalne i na pewno spełnią wszelkie Twoje oczekiwania i będą zgodne z obowiązującymi standardami i normami. Poza samą analizą w przypadku nieodpowiednich wyników pomogą Ci wprowadzić niezbędne zmiany, które obniżą poziom hałasu w Twojej firmie.

Comments are closed.