Technologie

5 popularnych usterek dronów DJI

3 grudnia 2019 at 13:21 By

mężczyzna z dronem

Bezzałogowy statek powietrzny, popularnie zwany dronem, jest obecnie niezwykle popularnym urządzeniem technologicznym, który chętnie jest wykorzystywany do celów komercyjnych oraz rekreacyjnych. Jednym z największych producentów światowych jest chińska firma DJI, która oferuje bardzo dobrej jakości drony w przystępnej cenie, dostępne również na polskim rynku. Zanim rozważy się zakup wymarzonego modelu, warto być świadomym, z jakimi usterkami najczęściej można się spotkać podczas jego użytkowania.

Skrzydła oraz śmigła w dronach DJI

Jest to najważniejsza i jednocześnie najbardziej wrażliwa na uszkodzenie część drona. Ich zachowanie i sposób pracy ściśle zależą od wybranej funkcji oraz posiadanego przez właściciela doświadczenia. Cztery skrzydła ze śmigłami mogą ulec szybkiej awarii, jeśli detektory ruchu nie działają prawidłowo lub nie zdążą zahamować albo uniknąć potencjalnej kolizji, w przypadku rozpędzenia drona do zbyt dużej prędkości. Zazwyczaj producent w ramach zakupu zapewnia zapasowe skrzydła oraz śmigła, które należy wymieniać zgodnie z instrukcją danego modelu. W innym wypadku można samodzielnie zakupić uszkodzone części zamienne w sprawdzonych sklepach internetowych, oferujących serwisowanie dronów DJI. Aby zapobiec występowaniu tego typu usterki, warto zaopatrzyć się w specjalne osłonki, które dodatkowo będą zabezpieczać śmigła pracującej maszyny.

Uszkodzony gimbal w dronie

To główna część drona, na której zostaje umieszczona kamera. Pełni bardzo ważną funkcję amortyzującą i usztywniającą całą konstrukcję. Zabezpiecza przed wystąpieniem niepożądanych drgań czy tak zwanego „gubienia” nagrywanego obrazu. Niestety usterka może bardzo utrudnić dalsze użytkowanie drona DJI oraz wpłynąć na wykonywanie dobrej jakości filmów oraz zdjęć. Gimbal w przypadku marki DJI w niektórych modelach potrafi być bardzo delikatny i podatny na mechaniczne uszkodzenia, dlatego warto dbać o sumienne jego zabezpieczanie w trakcie transportu albo wykupić do niego dodatkowe usztywnienie.

Niewłaściwe poruszanie się drona

Powodów zaistnienia tej usterki może być kilka. Do najpopularniejszych należą awaria jednego z silników, złe wyważenie ciężaru drona, nieprawidłowy montaż śmigła albo całe urządzenie wymaga ponownej kalibracji. Jeżeli po wykluczeniu wszystkich wspomnianych czynników dron nadal nie utrzymuje prawidłowej pozycji w powietrzu, warto skorzystać z fachowej pomocy, chociażby w postaci warszawskiego Serwisu DJI, który pokieruje naprawą nawet w sposób zdalny.

Szybkie rozładowanie baterii w dronach DJI

W najnowszych modelach ta usterka zdarza się coraz rzadziej, ale nadal może się pojawić wskutek nieprawidłowego używania drona, narażenia na zbyt długą pracę lub ekspozycję na trudne warunki atmosferyczne. Aby zminimalizować ryzyko jej występowania, urządzenie należy przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu, nienarażonym na działanie zbyt niskich lub wysokich temperatur.

mężczyzna trzyma drona

Jeżeli Twój dron posiada usterkę skorzystaj z serwis dronów dji z Warszawy!

Zacinanie się i rozłączanie połączenia Wifi podczas lotu

Drony mogą być obsługiwane przez specjalną aplikację na smartfonie. Stanowi to atrakcyjną i wygodną alternatywę dla ręcznego kontrolowania ruchów drona w postaci joysticka. Niestety połączenie Wifi cechuje się krótkim zasięgiem i może się urywać, jeśli urządzenie jest nieprawidłowo skalibrowane. Może to być niebezpieczne w trakcie lotu drona przykładowo nad rzeką.

Szkolenie z prawidłowej i bezpiecznej obsługi dronów

Praktyka niestety pokazuje, że za wiele usterek jest odpowiedzialny brak doświadczenia oraz samodzielne uruchamianie i próbowanie drona, bez uprzedniego zapoznania się z instrukcją obsługi urządzenia. Rzetelne przestrzeganie zasad użytkowania przekłada się na bezpiecznie przygotowanie drona do lotu, prawidłowe przechowywanie, ładowanie i pracę baterii oraz poprawne skalibrowanie połączenia z własnym telefonem. Jeżeli jest się początkującym użytkownikiem, warto rozważyć przejście podstawowego szkolenia, które przygotuje do bezpiecznej obsługi drona.

Comments are closed.