Technologie

3 korzyści wykorzystania oświetlenia LED w biurze

17 stycznia 2022 at 07:15 By

oświetlenie led

Żarówki LED cieszą się w ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na dużą oszczędność energii.

W poniższym artykule wyjaśnimy, jakie są inne powody, by zainteresować się żarówkami typu LED, a także powiemy, jak sprawdzają się w biurze i jak mogą wpływać na komfort pracy.

Największe korzyści stosowania żarówek LED

Energooszczędność – można znaleźć informacje o tym, że żarówki ledowe potrafią zużywać nawet do 90% mniej energii elektrycznej, niż ich klasyczne odpowiedniki. Są one co prawda droższe od zwykłych, lecz oszczędności, jakie zyskasz na rachunkach za prąd, sprawią, że inwestycja szybko Ci się zwróci.

Wydajność – żywotność tradycyjnych żarówek szacuje się w przedziale od 750 do 2000 godzin, podczas gdy żarówki LED mogą świecić nawet do 100 000 godzin! Jest to kolejny argument za tym, że pomimo wyższego kosztu zakupu na początku, zwróci Ci się on szybko.

Żarówki LED się nie nagrzewają – w przypadku wymiany klasycznej żarówki kłopotem mogła być nagrzana powierzchnia – w żarówkach ledowych nie ma tego problemu. Ma to też dodatkową korzyść, zapobiegającą przypadkowemu poparzeniu, co ma szczególne znaczenie, gdy w pobliżu są dzieci.

Jak żarówki LED sprawdzają się w biurze?

Do ich kolejnych zalet, które szczególnie przydają się podczas pracy w biurze, zalicza się m.in. wysoką funkcjonalność. Przejawia się ona m.in. przez możliwość wyboru różnej mocy i kolorów żarówki. Do tego dobrze dobrane światło typu LED nie powoduje zmęczenia oczu. Jest tak m.in. ze względu na brak emitowanego promieniowania UV czy też promieniowania podczerwonego.

Jak ważne jest zapewnienie dobrego oświetlenia?

Ma to kluczowe znaczenie m.in. dla optymalnego funkcjonowania oczu. Praca biurowa wiąże się z wpatrywaniem się w ekran przez długie godziny, co przekłada się na zmęczenie narządu wzroku. Dobre oświetlenie strefy roboczej potrafi w dużej mierze zniwelować poczucie zmęczenia.

Ponadto oświetlenie ma istotny wpływ na samopoczucie, przy czym ważne jest, by oświetlenie było możliwie zbliżone do naturalnego – w takim funkcjonujemy najlepiej. Do tego dochodzi regulacja cyklu dobowego – ma on kluczowe znaczenie z uwagi na to, że obecnie śpimy często dużo krócej, co jest przyczyną częstego rozdrażnienia, większej podatności na stres, a co za tym idzie, dużo mniejszej wydajności w pracy.

Jakie są normy oświetlenia do pracy w biurze?

Jedną z norm jest rozmieszczenie źródeł oświetlenia w taki sposób, aby odległość światła padającego z góry nie była mniejsza niż 30 cm.

Dodatkowo oprawy muszą być tak rozmieszczone, aby nie razić pracowników w oczy. Pociąga to za sobą konieczność ograniczenia w biurze powierzchni lśniących, lustrzanych, wywołujących nieprzyjemne odbicia.

Jako że w sezonie zimowym dość szybko robi się ciemno, konieczne jest zadbanie o punktowe oświetlenie. Począwszy od prostych lampek na biurko, a skończywszy na nowoczesnych systemach oświetleniowych, warto zapewnić członkom personelu takie oświetlenie, dzięki któremu praca będzie przebiegała dużo bardziej komfortowo.

Oświetlenie biurowe nie może również migotać. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w biurach migocze ono dosyć często i to w niezauważalny gołym okiem sposób, co jednak wciąż przekłada się na poziom zmęczenia.

led

Dobre oświetlenie biurowe LED to podstawa!

Prawidłowe oświetlenie biurka ma ogromne znaczenie m.in. podczas pracy z dokumentami – niwelując zmęczenie, przekłada się np. na mniejsze ryzyko popełnienia błędów podczas wypisywania dokumentów. Pomaga także poprawić samopoczucie i podnieść efektywność pracy, dzięki czemu, choć inwestycja w nowe oświetlenie biurowe LED na początku może być dosyć kosztowna, lecz ulegnie ona szybkiemu zwrotowi.

Comments are closed.